18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

znów mieszają

Zaraziłeś innych? Będziesz płacił! REWOLUCYJNY PROJEKT PIS

Emilia Waszczuk
27.01.2022  13:55
PiS znów zmienia plany. Każą płacić Polakom odszkodowania za zakażenie?
PiS znów zmienia plany. Każą płacić Polakom odszkodowania za zakażenie? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

PiS znów zmienia plany w kwestii walki z pandemią. Rezygnują z kolejnych obiecywanych przepisów i jeszcze bardziej luzują zasady. Jednocześnie wymyślili, by osoby, które zarażają innych... płaciły odszkodowania poszkodowanym. 

Prawo i Sprawiedliwość znów miesza. Bo miesiącach obiecywania i tygodniach prac nad projektem wprowadzającym większą kontrolę nad szczepieniami i testami, rząd rezygnuje z pomysłu i przedstawia nowy. Głośna ustawa Czesława Hoca, dająca pracodawcom możliwość kierowania podwładnych na badania w kierunku SARS-COV-2, ląduje w koszu. Choć ponoć partii bardzo zależało na jej przyjęciu, a sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt.

Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia - mówił jeszcze niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co się więc stało, że nagle najważniejszy projekt partii rządzącej jest na tyle nieważny, że idzie w zapomnienie?

Nowy projekt PiS. Zakaziłeś? PŁAĆ

W czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że jeszcze tego samego dnia pod obrady palamentu trafić powinien zupełnie nowy, jeszcze bardziej luzujący tak zapowiadaną przez PiS kontrolę szczepień i testów projekt. Dokument wpłynął do Sejmu dzień wcześniej. Już nie ma mowy o obowiązkowych badaniach, wracamy do dobrowolności.

O szczegółach nowej ustawy mówił w czwartek w Polskim Radiu wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha. Wyjaśnił, że PiS rezygnuje z obowiązku testowania pracowników - pracodawcy nie będą mogli już przymusowo kierować na badania. Jest jednak pewien haczyk - jeśli ktoś kogoś w zakładzie pracy zarazi koronawirusem, będzie musiał liczyć się z zapłatą odszkodowania.

- Test nie będzie obowiązkowy, ale pracownik będzie mógł go wykonać raz w tygodniu. Jego wynik będzie ważny 7 dni. Natomiast, jeśli jakiś pracownik nie wykona testu, a w pracy osoba mająca negatywny wynik badania zarazi się, to będzie on musiał na wniosek zakażonego zapłacić odszkodowanie - wyjaśnił Piecha.

Pandemia w Polsce. Szokujące rekordy

Tego samego dnia, w czwartek 27 stycznia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym, przerażającym rekordzie wykrytych zakażeń - tylko jednego dnia SARS-COV-2 potwierdzono u ponad 57 tysięcy osób. Pobiliśmy także nowy rekord osób zamkniętych w kwarantannie -jest ich już ponad milion. Wedle danych rządowych, od początku pandemii koronawirusem zaraziło się już w Polsce 4 695 435 osób, z czego 104 636 wyzdrowiało, a 3 880 924 wyzdrowiało. To oznacza, że w na dzień 27 stycznia w Polsce mamy 709 875 aktywnych zakażeń koronawirusem. 

logo Tu się dzieje