18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ważne dane

Zaszczepieni chorują na Covid-19?! Ministerstwo ujawnia

07.07.2021  20:23
MZ: Zaszczepieni i Covid-19
MZ: Zaszczepieni i Covid-19 Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Zaszczepieni dalej chorują na Covid-19? Ministerstwo Zdrowia postanowiło opublikować ważne dane dotyczące tego, jak wiele osób zapadło na koronawirusa już po przyjęciu szczepionki.

Zaszczepieni dalej chorują na Covid-19? Co prawda producenci szczepionek zaznaczają, że ich preparaty chronią jedynie przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem, ale wiele osób czuje się po przyjęciu preparatu jak niezniszczalna jednostka. Ile w tym prawdy?

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na publikację bardzo ważnych danych, które odpowiadają na nurtujące nas pytania. Tym bardziej że obecnie w Polsce występuje groźny wariant Delta, mogący nieźle uprzykrzyć nam życie.

Ministerstwo Zdrowia: Zaszczepieni dalej chorują na Covid-19?

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, osoby w pełni zaszczepione (dwie dawki trzech szczepionek dostępnych w Polsce i jedna firmy J&J) mogą czuć się bezpieczniej niż te, które przyjęły tylko jedną dawkę lub wcale nie chciały się szczepić. Okazało się, że od momentu startu Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca 2021 roku wykryto 11 778 przypadków Covid-19 u osób w pełni zaszczepionych, w tym 3 349 wykryto w okresie krótszym niż 14 dni od przyjęcia drugiej dawki, a u 8 429 osób po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki.

Z kolei Polacy, którzy przyjęli tylko jedną dawkę lub przyjęli preparat jednodawkowy, stanowią 45,78% chorych na Covid-19. Warto zauważyć, że w tym samym czasie stwierdzono 1 617 025 wszystkich przypadków w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia podało jeszcze bardzo istotną informację o zgonach w tych obu grupach - wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak się okazuje, zmarło 730 osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki (z czego 79% to osoby po 70. roku życia). Jeśli chodzi o osoby, które przyjęły tylko jedną dawkę, było 3 170 zgonów. Całkowita liczba zgonów dla okresu od początku Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca bieżącego roku wynosi 47 033.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powiedział z kolei, że wśród 166 osób zarażonych wariantem Delta, Gamma lub Beta były 3 osoby zaszczepione dwoma dawkami. Wygląda więc na to, że zaszczepieni owszem, wciąż chorują na Covid-19, ale mogą czuć się bezpieczniej.

Czytaj także
Przeczytaj więcej