Nie pomaga

Ziobro zabierze pieniądze przedsiębiorcom? Blokuje miliardową pomoc

17.02.2021  13:41
Zbigniew Ziobro ma w nosie Polaków
Zbigniew Ziobro ma w nosie Polaków Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER

Solidarna Polska od dawna sprzeciwiała się budżetowym ustaleniom UE w sprawie Funduszu Odbudowy. We wtorek przypieczętował to Zbigniew Ziobro, który postanowił zablokować ustawę o przyjęciu europejskiego Funduszu Odbudowy.

Łączna wartość unijnego Funduszu Odbudowy szacowana jest na 750 miliardów euro. Środki te mają pomóc w odbudowie gospodarki, która ucierpiała z powodu pandemii COVID-19. Zasady, na których przyznane będzie dofinansowanie, nie podobają się Solidarnej Polsce, która już w grudniu namawiała Zjednoczoną Prawicę do zawetowania budżetu.

Zbigniew Ziobro blokuje Fundusz Odbudowy

Jak poinformowali dziennikarze RMF FM, we wtorek Zbigniew Ziobro nie wyraził zgody na szybką ratyfikację unijnego funduszu. Posłowie z ugrupowania ministra sprawiedliwości obawiają się powiązania dotacji z przestrzeganiem praworządności.

Proponowane przez Unię Europejską rozwiązania już w grudniu budziły wątpliwości polityków Zjednoczonej Prawicy. Mateusz Morawiecki groził wtedy zawetowaniem budżetu, lecz po rozmowach z Angelą Merkel postanowił przyjąć pieniądze od UE.

Na polskie weto przygotowana była szefowa KE, która gotowa była na "plan b". Awaryjne rozwiązanie przewidywało stworzenie ograniczonego Funduszu Odbudowy, który pominąłby Polskę i Węgry.

Czytaj także