18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potworność

Ziobro chce więzić kobiety w ciąży? Wysyła je do hospicjum

17.11.2020  20:44
Zbigniew Ziobro chce więzić kobiety w ciąży
Zbigniew Ziobro chce więzić kobiety w ciąży Fot: Rafal Gaglewski/REPORTER

Zbigniew Ziobro ma rozwiązanie dla kobiet, które są w ciąży ze stwierdzonymi wadami letalnymi. Po pomyśle Solidarnej Polski w całym kraju się zagotowało. Hospicjum i wsparcie duchownych - zamiast profesjonalnej pomocy lekarskiej. Oto najnowszy projekt Ministra Sprawiedliwości. 

Kobiety, które spotkało nieszczęście spowodowane ciążą ze stwierdzonymi poważnymi wadami płodu, będą miały teraz jeszcze trudniejsze chwile, niż do tej pory. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w jednym z trzech dozwolonych przez prawo przypadkach - politycy prześcigają się w szukaniu nowych "rozwiązań".

Zbigniew Ziobro ma rozwiązanie dla kobiet w ciąży

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry wyszła chyba z najbardziej absurdalnym projektem. Kobiety w ciąży ze stwierdzonymi wadami letalnymi płodu - czeka piekło na ziemi, jeśli ich pomysł wejdzie w życie. Zaproponowali, by ciężarne zamykać w hospicjach perinatalnych, a także zagwarantować im pomoc w postaci rozmów z osobą duchowną.

Chcemy wprowadzenia obowiązku informowania kobiety, u której stwierdzono wadę letalną płodu, o możliwości skierowania do hospicjum perinatalnego. Tam kobieta w zagrożonej ciąży znajdzie profesjonalną opiekę lekarzy, psychologów, duchownych. Takich hospicjów jest w Polsce kilkanaście. Są finansowane z NFZ. Lekarze często nie wiedzą o ich istnieniu. Nie wiedzą o nich także rodzice

- mówią w rozmowie z WP politycy Solidarnej Polski.

Projekt zakłada jeszcze więcej. Odbywałyby się bowiem konsylia składające się z lekarzy, psychologów, którzy ustalą miejsce porodu, sposób objęcia ochroną kobiety do czasu porodu i po porodzie. Kobiety, które zdecydują się urodzić dzieci z wadą letalną, będą miały możliwość przebywania w osobnych salach, zapewniających intymność. Zapewniona zastanie im także stała obecność osoby bliskiej, a także opieka psychologa

- mówią politycy z ramienia Ziobry.

W tym momencie ciąża w Polsce wywołuje raczej strach, niż radość. Jeśli w taki sposób rządzący chcą zachęcić młodych Polaków do prokreacji, to wydaje nam się, że pomysły są raczej nietrafione. 

Strajki kobiet po ogłoszeniu wyroku TK pokazały dobitnie, jak silna jest potrzeba posiadania możliwości wyboru. Najwyraźniej jednak gigantyczny ruch społeczny nie dał rządzącym do myślenia. Wciąż chcą naginać ludzi do swoich przekonań, niezależnie od ich prywatnego kręgosłupa moralnego. Słabnące poparcie dla PiS-u najwyraźniej nie przekonuje ich do zmiany narracji - choćby na własną korzyść.

Czytaj także