18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Oszlał?

Ziobro chce zniszczyć kościół. Sprawą zajął się sąd

03.08.2021  14:32
Zbigniew Ziobro chce zniszczyć Reformowany Kościół Katolicki
Zbigniew Ziobro chce zniszczyć Reformowany Kościół Katolicki Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Sąd wstrzymał decyzję o delegalizacji Reformowanego Kościoła Katolickiego. Instytucja ta jako jedyna w kraju udziela ślubów parom jednopłciowym. Wykreślenia wspólnoty chciał między innymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reformowany Kościół Katolicki jest pierwszą legalnie działającą wspólnotą, która umożliwia wiernym zawieranie małżeństw jednopłciowych. Instytucja od 2020 roku znajduje się w rejestrze kościołów i związków wyznaniowych prowadzonym przez MSWiA.

Ze wspólnotą od miesięcy walczy Zbigniew Ziobro, który naciskał na wykreślenie RKK z rejestru. Plan ten został zrealizowany we wrześniu 2020 roku. Resort swoją decyzję tłumaczył tym, że do wpisania instytucji wymagana jest "zgodność w określaniu małżeństwa tymi samymi pojęciami zarówno w porządku prawnym, jak i uregulowaniach Kościoła, której to zgodności zabrakło".

Jak informuje "Rzeczpospolita", reformowani katolicy chcieli ponownego rozpatrzenia decyzji, lecz MSWiA podtrzymało swoją decyzję. Wtedy sprawa została skierowana do sądu.

Sąd wstrzymał decyzję Zbigniewa Ziobry

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że MSWiA powinno wstrzymać decyzję o wykreśleniu Reformowanego Kościoła Katolickiego. Postanowienie te nie kończy sprawy. Teraz wymiar sprawiedliwości zbada legalność decyzji ministerstwa.

Autonomia oraz niezależność kościołów i związków wyznaniowych oznacza przede wszystkim zakaz ingerowania przez państwo w ich wewnętrzne sprawy. […] Małżeństwo zawierane przed duchownym RKK nie wywiera jakichkolwiek skutków na gruncie prawa cywilnego, instytucja ta nie powinna podlegać ocenie co do jej zgodności – skomentował sprawę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec batalii dotyczącej RKK. Zbigniew Ziobro przegra z "Tęczowym Kościołem"?