18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WSTYD

Ziobro chroni zboczeńców?! OBRZYDLIWE działania resortu

02.09.2020  12:16
Zbigniew Ziobro chroni księży pedofilów?
Zbigniew Ziobro chroni księży pedofilów? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Zbigniew Ziobro chroni księży pedofilów? Ministerstwo Sprawiedliwości zakazuje mówienia o pedofilii w Kościele. Bo to "christianofofia".

Oburzające działania Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort Zbigniewa Ziobry zablokował publikację naukową na temat pedofilii w kościele. Bo jak stwierdzili, o kościele źle się mówić nie powinno.

Artykuł o pedofilii wśród księży powstał na specjalne zamówienie kwartalnika "Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka". W nim psycholożka dr Ewa Kusz pochyliła się między innymi nad problemem wykorzystywania seksualnego dzieci w kościele w USA, ale też w Polsce. To nie spodobało się Zbigniewowi Ziobrze i jego protegowanym...

Zbigniew Ziobro blokuje artykuł o pedofilii w kościele

Treścią artykułu dr Ewy Kusz "Profilaktyka wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim" zainteresował się Departament Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, który pismo sponsoruje. Warto nadmienić, że tekst powstał już w marcu i został opublikowany w wydaniu online kwartalnika.

Jak twierdzą pracownicy Departamentu, pisanie o pedofilii wśród księży podpada pod... chrystianofobię! Kazali więc wydawcy (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) zdjąć tekst ze strony.

Fundusz Sprawiedliwości nie może zaakceptować go w takim kształcie z uwagi na znamiona tez, które równocześnie można zinterpretować jako wynikające z uprzedzenia, a zatem podpadające pod chrystianofobię - ocenił resort Zbigniewa Ziobry.

Co takiego strasznego i krzywdzącego księży znalazło się w tekście? Autorka pisze między innymi o kryzysie w Kościele Katolickim, jaki nastał po fali ujawnień aktów pedofilnych księży. Zwraca uwagę na niedostateczne działania zwierzchników kościelnych i brak empatii dla krzywdzonych. Skupia się także na przykładach lokalnych kościołów, nie tylko w Polsce, ale też w USA.

Poszczególne kościoły nie podejmują działań profilaktycznych uprzedzających, ucząc się na błędach innych. Czynią to wtedy, gdy są do tego zmuszone przez pojawiające się ujawnienia przypadków we własnych szeregach - pisze dr Ewa Kusz.

Zbigniew Ziobro zabrania mówić o pedofilii?

Choć artykuł zniknął już ze strony kwartalnika, ciągle możemy go przeczytać. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie zgadza się z decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości i opublikowała tekst w swojej witrynie.

Artykuł naukowy Ewy Kusz uważamy za obiektywny i poważnie traktujący problem wykorzystywania seksualnego w Kościele, a samą autorkę za znawczynię tematu - mówi prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - dr Monika Sajkowska.

Przy okazji na jaw wychodzi, że resort Zbigniewa Ziobry cenzuruje nie tylko słowo pisane. Jak zdradziła Monika Sujkowska, próbują wpływać także na treści przedstawiane na konferencji naukowej poświęconej przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Kościele.

logo Tu się dzieje