18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

straszenie czas start

Ziobro chce, żeby Polacy się truli! KAZAŁ TO ZROBIĆ!

Emilia Waszczuk
01.10.2021  14:18
Ziobro chce, żeby Polacy się truli?
Ziobro chce, żeby Polacy się truli? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Zbigniew Ziobro ma nowy plan: sprawić, by Polacy się bali i przestali oskarżać rząd o tragiczną jakość powietrza w Polsce. Fakt, że władza nie robi nic, by planetę ratować i uparcie ignoruje kolejne doniesienia o zabójczym smogu, niczego nie zmienia. Mamy się truć.

Prokuratorzy w calutkim kraju dostali specjalne polecenie, by wyłapywać wszelkie sprawy, w których państwo oskarżane jest za smog. Podobnych pozwów tylko w ciągu ostatniego roku pojawiło się kilka, a we wrześniu zapadł pierwszy wyrok rozstrzygający na niekorzyść państwa.

Polskie gwiazdy zorganizowały akcję "Pozywam Smog", w której składają pozwy przeciw rządowi, domagając się powiedzenia raz, a porządnie i z całą stanowczością, kto za smog w Polsce ponosi największą odpowiedzialność. W akcji udział wzięły takie osoby jak aktorka Katarzyna Andukowicz, Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł czy Lesław Żurek. Państwo pozwała też Grażyna Wolszczak i to ona jako pierwsza doczekała się wyroku.

Ziobro chce trucia Polaków smogiem?

Dziś "Gazeta Wyborcza" donosi o piśmie zastępczyni dyrektora Departamentu Postępowania Sądowego w Prokuraturze Krajowej, który rozesłała do wszystkich prokuratorów w kraju. W nim powołuje się na wyrok w sprawie Grażyny Wolszczak i nakazuje branie udziału w podobnych postępowaniach. - Uprzejmie informuję, że z uwagi na doniosłość problemu zasadnym jest udział prokuratura w tego rodzaju sprawach, w oparciu o przesłankę art. 7 k.p.c - napisała.

Oficjalnie Prokuratura Krajowa ma się kierować praworządnością i dbaniem o prawidłowy przebieg postępowań. W praktyce jest zupełnie odwrotnie. Prokuratura domaga się, by z oskarżeń się wycofali.

Wiemy, że jesteśmy na świeczniku. W większości prowadzonych przeze mnie spraw bierze już udział prokurator

- mówi "Gazecie Wyborczej" radca prawny Radosław Górski.

Prokurator może wziąć udział w każdej sprawie, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Rzecz jednak w tym, że prokuratura przystępuje do toczących się postępowań, a następnie domaga się oddalenia powództw obywateli, twierdząc m.in., że zachowanie skarbu państwa nie jest bezprawne, a z powodu złej jakości powietrza nie dochodzi do naruszenia praw obywateli. Takie stanowisko prokuratury moim zdaniem sprzeciwia się ochronie praworządności, praw obywateli i interesu społecznego, natomiast chroni interesy ekonomiczne pozwanego, skarbu państwa - wyjaśnia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej