18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

masakra

Ziobro przerażony. NIE BĘDĄ NAM MÓWIĆ, ŻE MAMY PRZESTRZEGAĆ PRAWA

Emilia Waszczuk
22.07.2020  09:37
Zbigniew Ziobro chce łamać prawo?
Zbigniew Ziobro chce łamać prawo? Fot: Piotr Molecki/East News

Kolejny dzień sporu o praworządność i powiązanie dotacji z Unii Europejskiej z przestrzeganiem prawa. Przeciwny jest minister sprawiedliwości, który powinien zajmować się praworządnością właśnie.

We wtorek nad ranem skończył się szczyt UE, na którym negocjowano środki "na odbudowę" po pandemii koronawirusa. Polska (a dokładniej rząd PiS) od początku sprzeciwiała się pomysłowi, by ewentualne dotacje i kredyty wiązać z praworządnością. Dlaczego? Nie wiadomo, jednak Polacy zastanawiają się, czy nie chodzi przypadkiem o chęć beztroskiego łamania prawa.

Unia Europejska od dłuższego czasu przygląda się Polsce i zarzuca jej nieprzestrzeganie prawa Wspólnoty. PiS nic sobie z tego jednak nie robi i dalej wprowadza swoje "reformy". Teraz pojawiło się zagrożenie.

Minister sprawiedliwości chce łamania prawa?

We wtorek premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że wiązania środków z praworządnością nie będzie. Co innego mówią przyjęte dokumenty i przedstawiciele UE. Teraz okazuje się, że polski minister sprawiedliwości uważa praworządność za zamach na Polskę...

Podtrzymujemy, jako Solidarna Polska, swoje stanowisko, że jakiekolwiek wiązanie środków z kwestią praworządności jest dla nas wysoce niepokojące

- powiedział Zbigniew Ziobro w PR1 Polskiego Radia.

Jednak z dobrą wiarą podchodzimy do kategorycznych, twardych zapowiedzi pana premiera, który gwarantuje nam, jako Solidarnej Polsce, koalicyjnemu członkowi rządu, ale też i Prawu i Sprawiedliwości i wszystkim Polakom, że on wynegocjował takie rozwiązanie, które gwarantuje, że ostatecznie do takiego powiązania nie dojdzie i że jest mechanizm tzw. jednomyślności w finale tych ewentualnych kroków, o których czytamy we wnioskach szczytu [...] gwarantujących, że nie ma zagrożenia dla Polski - dodał.

W sumie Polsce udało się wynegocjować 124 miliardy euro w grantach, oraz dodatkowe pożyczki - w sumie 160 miliardów euro. Może się jednak okazać, że części tych środków nie dostaniemy. Jeśli pojawią się obawy o łamanie przez Polskę prawa, fundusze mogą zostać uszczuplone.

logo Tu się dzieje