18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

REŻIM sanitarny?

Ziobro zmienia prawo. Do więzienia za covid

20.09.2021  20:50
Do więzienia za zakażenie koronawirusem? Zbioro chce, by prawo było ostre jak maczeta
Do więzienia za zakażenie koronawirusem? Zbioro chce, by prawo było ostre jak maczeta Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ministerstwo Sprawiedliwości i Zbigniew Ziobro szykują ostre zmiany w kodeksie karnym. Jeśli ktoś dokona świadomego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, może trafić do więzienia na długie lata. Czy PiS poprze tak radykalne rozwiązania?

Ministerstwo Zdrowia już oficjalnie zapowiedziało, że będą zmiany w kodeksie karnym i zaostrzenie kar, a nawet nowe kategorie przestępstw. Na tym jednak nie koniec niespodzianek, bo jak ujawniły media, resort Zbigniewa Ziobry chce zrównania zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu.

Do więzienia za koronawirusa. Ziobro zmienia kodeks karny

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają dotyczyć art. 161 kodeksu karnego. Karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8 ma podlegać osoba, która ''wiedząc, że jest zarażona wirusem HIV lub dotknięta chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą". Portal Prawo.pl wyjaśnia, że tak znowelizowany przepis miałby zastosowanie do świadomego zakażenia COVID-19.

Jeśli jednak te zmiany wejdą w życie, to Zbigniew Ziobro ukręci bat na polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz całe Ministerstwo Zdrowia. Doradca premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Andrzej Horban, wyznał niedawno, że latem rząd celowo luzował obostrzenia, żeby Polacy szybciej zarażali się koronawirusem. Dodał, że “cały czas tak robią, bo to normalna metoda postępowania przy infekcjach przenoszonych drogą oddechową”.

Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane w art. 161 § 1 k.k., z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym, likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV – czytamy w uzasadnieniu projektu zmian. (WP.pl)