18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec z nami?

Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Chce weta

Bartłomiej Ciepielewski
16.11.2020  11:46
Nowy pomysł Zbigniewa Ziobro
Nowy pomysł Zbigniewa Ziobro Fot: Piotr Molecki/East News

Polski rząd jest przerażony możliwością powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności. Mimo że zapewniano do niedawna o wzorowym przestrzeganiu prawa w Polsce, w oczach polityków pojawił się strach. Receptę na powstrzymanie Unii Europejskiej znalazł Zbigniew Ziobro.

Nadchodzi trudny okres dla rządów PiS. W Unii Europejskiej padł pomysł powiązania dotacji z przestrzeganiem praworządności. Listopadowe porozumienie zostało poparte przez większość krajów członkowskich. Strach obleciał głównie polski i węgierski rząd. Kurek z milionami euro może zostać przykręcony.

Polskie weto zaszkodzi Polsce?

Zbigniew Ziobro na dzisiejszej konferencji podzielił się receptą na powstrzymanie całego mechanizmu unijnego. Wysłał on list do Mateusza Morawieckiego, w którym oczekuje od premiera weta w sprawie budżetu europejskiego Premier RP jest przeciwny nowym rozwiązaniom budżetowym.

Bo nie chodzi o żadną praworządność, która jest tylko pretekstem, pięknym słowem, które ładnie trafia do ucha, ale chodzi tutaj realnie o suwerenność - oświadczył na konferencji Zbigniew Ziobro.

Zdaniem wielu obserwatorów weto w sprawie budżetu może naruszyć pozycję Polski w Unii Europejskiej. Realna jest groźba zepchnięcia kraju na drugi plan i obniżenie jego znaczenia.