18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Morawiecki hojny aż strach

Zmiany w Polskim Ładzie. Polacy oszaleją?

21.01.2022  16:59
Zmiany w polskim ładzie. Konferencja Morawieckiego
Zmiany w polskim ładzie. Konferencja Morawieckiego Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Polski ład czy po prostu pisowski nieład? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w programie, który rząd wprowadza właśnie życie. Nie zdziwcie się, jeśli nagle wasze zarobki ulegną zmianie. Planowane są m.in. ulgi dla emerytów i zleceniobiorców. Czy PiS próbuje się ratować przed gniewem Polaków?

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Szef rządu ogłosił innowacje, które wprowadzi w życiu i zarobkach Polaków. Obiecał m.in., że „jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 roku”. Rozszerzona ma zostać także ulga dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, zleceniobiorców. PiS obiecuje również rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców, wyrównanie dla organizacji pożytku publicznego oraz dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Morawiecki ogłasza ulgi. Polski ład dobry dla Polaków?

Oczywiście nie mogło zabraknąć spijania sobie z dzióbków i smyrania się po … wiadomo czym. Morawiecki dziękował organizacjom pożytku publicznego, dziennikarzom i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zwracanie uwagi na potrzeby zmian w Polskim Ładzie. Co więcej, premier jest sobie wdzięczny za to, że zażądał od resortu finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt, które mają być korzystne dla podatników.

Zmiany w Polskim Ładzie ogłoszone przez Morawieckiego to m.in. wyrównanie wynagrodzeń służb mundurowych oraz nauczycieli. Jeśli ktoś dostał w styczniu mniejszą pensję, Ministerstwo Finansów postara się podobno jak najszybciej wyrównać tę stratę.

Szef rządu zapewnił, że „lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie"

Chodzi m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek – pisze Polsat News.

Nie macie wrażenia, że Morawiecki zrzuca odpowiedzialność na Ministerstwo Finansów? Sprytny ruch, bo tego resortu chyba i tak nikt nie lubi. A może to próba ratowania się przed gniewem wyborców? Jak wynika z najnowszych sondaży, Polski Ład może pogrążyć PiS.

Kancelaria Premiera RP na Twitterze przekazała, że jeśli ktoś zarabia średnio do 12 800 brutto miesięcznie, wypełni PIT-37 i chociaż w rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot – ogłosił Morawiecki.