18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie się działo

ZMIANY W WALCE Z PANDEMIĄ! Dziś konferencja. Mamy przecieki

Emilia Waszczuk
30.03.2021  09:09
Zmiany w walce z koronawirusem. Konferencja premiera
Zmiany w walce z koronawirusem. Konferencja premiera Fot: Jakub Kamiński/East News

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Jeszcze we wtorek szef rządu poinformuje o ważnych zmianach w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Są przecieki.

Polska walczy z pandemią koronawirusa, a z rządu docierają często sprzeczne informacje w tej sprawie. W ostatnich dniach główny doradca premiera do spraw COVID-19 - profesor Andrzej Horban - zapowiadał, że Polska zostanie zamknięta na święta. Pojawiły się też pierwsze przecieki o planach wprowadzenia w kraju stanu nadzwyczajnego. Czy faktycznie nastąpią wielkie zmiany? Już we wtorek najbliższa konferencja dotycząca walki z pandemią.

Zmiany w walce z pandemią. Konferencja premiera

W okolicach godziny 15 we wtorek nowe zasady przedstawić ma premier Mateusz Morawiecki - poinformował w Radiu ZET Michał Dworczyk. Ale uwaga - jak na razie nie wiadomo nic o rozszerzaniu obostrzeń. Premier mówić ma głównie o walce za pomocą szczepionek.

Dzisiaj w okolicach godz. 15 odbędzie się konferencja z udziałem pana premiera i wówczas zostanie przedstawiony nie tylko nowy harmonogram szczepień, ale również zmiany, które zostają wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień

- zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Co ważne, zmiany w harmonogramie szczepień oznaczać mogą, że już wkrótce obostrzenia i zakazy w Polsce będą znoszone. Rząd chciałby, by do jesieni zostali zaszczepieni wszyscy chętni Polacy. Jak poinformował Michał Dworczyk, już w kwietniu szczepienia mają znacznie przyspieszyć, a ze szczepionek skorzystają także osoby poniżej 50 roku życia. Stanie się tak, ponieważ tylko w najbliższym miesiącu do Polski trafić ma ponad 7 milionów szczepionek.

Będziemy z panem premierem prezentować te zmiany, które spowodują, że system będzie prostszy, bardziej elastyczny, a w konsekwencji będzie można szczepić więcej osób i te szczepienia będą wykonywane szybciej. To wszystko jest konsekwencją tego, że od II kwartału do Polski będzie przyjeżdżało - przynajmniej zgodnie z deklaracjami producentów - o wiele więcej szczepionek

- mówił Dworczyk w Radio ZET.

Szczepionki dla każdego? - przecieki

Michał Dworczyk nie chciał zdradzić, jakie zmiany zostaną wprowadzone, są jednak pierwsze, nieoficjalne informacje w tej sprawie. Wedle nieoficjalnych doniesień, szczepienia mają przyspieszyć jeszcze w pierwszej połowie miesiąca - już od 12 kwietnia. W Narodowym Programie Szczepień nastąpić mają olbrzymie zmiany - rząd skasuje ponoć II i III etap szczepień i udostępni szczepionki dla wszystkich chętnych. Nadal miałyby jednak obowiązywać zasady, w których istnieją grupy priorytetowe i osoby chętne, objęte nimi, otrzymałyby szczepionkę wcześniej.

Od kiedy wszyscy Polacy, niezależnie od wieku, mogliby rejestrować się na szczepienie? Być może powszechne zapisy ruszą już w drugiej połowie kwietnia. Co ciekawe, rząd rozważa między innymi takie pomysły, jak szczepienie ludzi w zakładach pracy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej