18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

walka wg PiS

ZMIANY W WALCE Z PANDEMIĄ. Rząd kpi sobie z koronawirusa?

Emilia Waszczuk
21.01.2022  12:32
Zmiany w obostrzeniach pandemicznych
Zmiany w obostrzeniach pandemicznych Fot: Paweł Wodzyński/East News, Planeta.pl

Tuż po godzinie 12 w piątek 21 stycznia premier i minister zdrowia zwołali pilną konferencję prasową. Politycy ogłosili duże zmiany w związku z potężnym nasileniem się pandemii koronawirusa.

Piąta fala pandemii jest już w Polsce. Tylko w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 36 tysiącach nowych zakażeniach koronawirusem, a w najbliższym tygodniu prognozowane są liczby sięgające nawet 50 tysięcy. Zdaniem ekspertów, także tych rządowych, w szczycie, który zapowiadany jest na połowę lutego, możemy doczekać się nawet 100-140 tysięcy przypadków SARS-COV-2 dziennie.

Już teraz mutacja omikron stanowi 30 procent wszystkich sekwencjonowanych zakażeń i za kilka tygodni ma całkowicie wyprzeć wariant delta - informował z rana wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Co na to rząd? Jeszcze w środę minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że ich jedynym krokiem ku zablokowaniu wirusa jest... wysłanie do pracy zdalnej administracji publicznej. W piątek on i premier Mateusz Morawiecki ogłaszają już kolejne kroki.

Zmiany w walce z pandemią. Konferencja prasowa 

Zgodnie z przewidywaniami minister zdrowia i premier ogłosili, że Polska znalazła się w wielkim pandemicznym kryzysie, co wymaga stanowczych zmian w przepisach. Stanowcze zmiany znaczą jednak dla polityków PiS całkiem co innego, niż dla całej reszty ludzi w Polsce. Nie proszę państwa, wielkich obostrzeń i surowych restrykcji w kraju nikt nie wprowadza. Jakieś zmiany jednak się pojawią. Jakie? Cóż, te obejmą głównie osoby już zakażone lub potencjalnie zakażone. 

Piąta fala różni się od poprzednich. Mamy do czynienia z wariantem omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy. Dlatego musimy się do tego przygotować najlepiej, jak możemy

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Ostatni tydzień przyniósł nam eksplozję pandemii - powiedział z kolei Adam Niedzielski. A skoro tak, to rząd nadal nie zamierza realnie walczyć z zagrożeniem. 

I tak rząd zwiększy liczbę łózek w szpitalach, na oddziałach covidowych. Ponadto od 27 stycznia zwiększona ma być powszechność testowania. Darmowe testy będą dostępne od ręki także w aptekach. Zaleca się pracę zdalną, a w administracji publicznej będzie ona obowiązkowa. 

Mateusz Morawiecki obiecał także, że każdy senior, u którego potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, dostanie gwarancję przebadania przez lekarza w ciągu 48 godzin od testu (mowa także o wizytach domowych). Kolejna zmiana dotyczyć ma kwarantanny. Choć pandemia szaleje, a naukowcy ostrzegają, że zarażać można dłużej, niż przez 10 dni choroby, PiS postanowiło skrócić izolowanie potencjalnie zakażonych do zaledwie tygodnia.