18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Marzenie wielu Polaków?

Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu! Tusk wszystko wyjaśnił

21.11.2023  17:29
Prezes NBP przed Trybunałem Stanu
Prezes NBP przed Trybunałem Stanu Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Prezes NBP, Adam Glapiński, może stanąć przed Trybunałem Stanu. Nowa koalicja rządząca z Donaldem Tuskiem na czele ma wystarczającą liczbę głosów.

W tej chwili dysponujemy wystarczającą większością głosów, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy odpowiedzialnie używać tego bardzo poważnego narzędzia, dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej - podkreślił we wtorek lider PO Donald Tusk.

Trochę głosów nam zabrakło - mówię o liczbie mandatów w Sejmie - żebym mógł dzisiaj odpowiedzialnie powiedzieć, że podejmiemy te decyzje, że staną przed Trybunałem Stanu - powiedział Tusk.

Szef KO odpowiadał na pytania dziennikarzy w Sejmie o możliwość postawienia przed TS np. byłych ministrów. Jak mówił, głosów na postawienie przed Trybunałem Stanu wystarczyłoby, jeśli posłanki i posłowie PiS chcieliby się przyłączyć - przynajmniej w części - do wniosków o Trybunał Stanu dla ministrów czy byłych ministrów.

Rusza Trybunał Stanu! Adam Glapiński poniesie konsekwencje?

Donald Tusk wyjaśnił, co opozycja, a wkrótce koalicja rządząca, zrobi w sprawie Trybunału Stanu.

Kompletujemy w tej chwili niezbędne narzędzia i wiemy jak je skutecznie wykorzystać, jak ich skutecznie użyć, aby doprowadzić do ujawnienia całej prawdy o nadużyciach i do pociągnięcia do odpowiedzialności politycznej

Zaznaczył, że koalicja, która przejmie rządy już najpewniej w grudniu, ma wystarczającą liczbę głosów, aby postawić przed TS prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. Prezes Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz członków Rady Ministrów Sejm podejmuje większością 3/5 ustawowej liczby posłów (276). Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica - mają w Sejmie łącznie 248 mandatów.

Informację przekazała Polska Agencja Prasowa.

NIE PRZEGAP:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje