18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Strajk nauczycieli

Zalewska do nauczycieli: ekscytujcie się egzaminami, nie strajkiem

22.03.2019  10:18
Anna Zalewska do nauczycieli: prosze ekscytowac się egzaminami
Anna Zalewska do nauczycieli: prosze ekscytowac się egzaminami Fot: Flickr

Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła najnowsze stanowisko MEN na temat strajku nauczycieli i nakładających się na niego egzaminów. Zapewniła, że rząd jest gotowy na protest i nie dopuści do sytuacji, w której uczniowie mieliby być poszkodowani.

"Jesteśmy z nauczycielami, ale przede wszystkim z uczniami" - zapewniła minister edukacji Anna Zalewska w czasie porannego, piątkowego apelu do nauczycieli.

Polityk zapowiedziała, że rząd i Centralna Komisja Egzaminacyjna są gotowi na egzaminy (matury i egzamin ósmoklasisty), które - z winy nauczycieli i ich strajku - mogłyby być zagrożone. Zaapelowała też do belfrów, by nie ekscytowali się podwyżkami i protestami, tylko tym, co naprawdę ważne - dobrem uczniów.

Jesteśmy cały czas w dialogu, ale prosimy nauczycieli, byśmy rozmawiali spokojnie, w miejscach do tego przeznaczonych - mówiła.  - Dzieci mają spokojnie się uczyć, realizować podstawy programowe, mają spokojnie zdawać egzaminy. Wszystkim nam zależy na ich przyszłości.

Zalewska o podwyżkach. Twierdzi, że i tak daje dużo

Minister Anna Zalewska nie zamierza przystać na postulaty nauczycieli. W swoim wystąpieniu stwierdziła, że nauczyciele i tak dostają dużo od Prawa i Sprawiedliwości. Obecny rząd robi dla nich dużo więcej, niż jakikolwiek inny, a nauczyciele mogą liczyć na szereg ułatwień i przywilejów. Polityk stwierdziła też, że do tej pory PiS realizował wszystkie postulaty belfrów.

O ponad 10 mld zł przez ostatnie trzy lata zwiększyliśmy środki przekazywane na edukację - podkreśliła Zalewska. - Moi poprzednicy chcieli wyprowadzić biblioteki ze szkół, my je dofinansowaliśmy. Remontujemy, budujemy czy odbudowujemy stołówki, program będzie uzupełniony przez ministerstwo rodziny. Od trzech lat pokazujemy, że dbamy o szkoły, dbamy o nauczycieli - mówiła.

Każda godzina dodatkowa zajęć będzie płatna. Nauczyciel stażysta dostanie 1300 zł na start, co przy zerowym PIT do 26 roku życia da świetny rezultat - obiecała.

Minister bezpośrednio zaatakowała także PO i poprzedni rząd stwierdzając, że niskie pensje nauczycieli to ich wina, bo dla belfrów nic nie robili.

Od 2012 roku zapadła zapaść w wynagrodzeniach nauczycieli. Wtedy była ostatnia podwyżka i nie wynosiła nawet 4 proc. Chcemy rozmawiać o wynagrodzeniach, jesteśmy cały czas w dialogu. Prosimy o spokojną rozmowę w miejscach do tego przeznaczonych, żebyśmy razem byli przede wszystkim przy uczniach. Jesteśmy z nauczycielami, ale przede wszystkim z uczniami - powiedziała.

Po swoim wystąpieniu minister nie przewidziała czasu na pytania dziennikarzy. Tymczasem posłowie PO komentują: Zalewska sama narobiła bałaganu w szkolnictwie, a teraz nie potrafi tego naprawić i powtarza te same argumenty.

Przeczytaj więcej
Komentarze