18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prokuratura zajmie się Macierewiczem. Wszystko przez książkę o jego współpracy z SB

Redakcja
21.12.2018  12:44
Antoni Macierewicz wytłumaczy się prokuraturze
Antoni Macierewicz wytłumaczy się prokuraturze Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER/EASTNEWS

Antoni Macierewicz współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa - to główna teza książki "Antoni Macierewicz i jego tajemnice" Tomasza Piątka. Zanim jeszcze śledztwo dziennikarza zostało opublikowane, polityk PiS za wszelką cenę próbował premierę książki zablokować. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.

Tomasz Piątek w swoich książkach o Antonim Macierewiczu jawnie sugerował, że polityk świadomie współpracował z bezpieką. Przedstawił na to szereg dowodów i wyjaśnił powiązania ze służbami bezpieczeństwa. W drugiej, poświęconej tematowi książce, "Macierewicz. Jak to się stało" zasugerował nawet, że legendarny działacz Solidarności miał nad sobą szczególną ochronę tajnych komórek państwowych.

Zanim jednak na półkach księgarń pojawiła się pierwsza publikacja Piątka, Macierewicz już nie był z niej zadowolony i próbował ją zablokować. Aby tego dokonać, zawiadomił prokuraturę, że pisarz próbuje wpłynąć na czynności urzędowe Ministerstwa Obrony Narodowej. Postępowanie jednak umorzono, a książka trafiła do druku.

To jednak nie koniec sprawy. Okazało się bowiem, że sam autor książki postanowił powiadomić prokuraturę o pewnych nieprawidłowościach i zarzucił Macierewiczowi, że wykorzystuje stanowisko ministra do walki z książką. Kiedy prokuratura umorzyła i to śledztwo, pisarz nie dał za wygraną i zaskarżył jej decyzję w sądzie, a ten przyznał mu rację - podaje "Polityka".

Sąd Rejonowy w Warszawie nakazał prokuraturze zbadanie sprawy wskazując, że prawdopodobieństwo złamania prawa przez Antoniego Macierewicza jest wysokie. Zdaniem sędziego, polityk groził dziennikarzowi i podjął próbę naruszenia wolności słowa. Sąd podważył także prezentowane przez byłego ministra obrony narodowej dowody w sprawie.

ZOBACZ TEŻ:  Wypadek Antoniego Macierewicza. Ujawniono koszty naprawy jego limuzyny

Przeczytaj więcej
Komentarze