18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą zmiany w płacy minimalnej, ale nie dla wszystkich. Kto dostanie więcej?

Redakcja
18.12.2018  11:13
Zmiany w płacy minimalnej
Zmiany w płacy minimalnej Fot: MaxPixel

Od 2020 roku w życie wejść ma ustawa, która wprowadzi poważne zmiany w wynagrodzeniach. Przysługujący pracownikom dodatek stażowy nie będzie wliczany do płacy minimalnej.

Płaca minimalna w Polsce stale rośnie. W tym roku wynosi 2100 złotych brutto, aby już od stycznia 2019 roku osiągnąć minimalny próg 2250 złotych brutto. To jednak nie koniec zmian, bo już od 2020 roku politycy chcą zmienić zasady wypłacania pracownikom dodatkowych świadczeń.

Każdy, kto zarabia minimum płacę minimalną, może liczyć na dodatki do pensji, które nie wliczają się do podstawowej stawki. Są to między innymi dodatkowe pieniądze za pracę na nadgodziny i w nocy, nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalna i rentowa. Od 2020 roku na podobnych zasadach wypłacany ma być zatrudnionym także tzw. "dodatek stażowy" - podaje next.gazeta.pl.

Zmiany w wypłatach. Starsi pracownicy zarobią więcej

Oznacza to, że pracodawca wypłacając swoim pracownikom płacę minimalną, nie będzie mógł wliczyć do niej dodatku za staż, a tak jest - zgodnie z prawem - w tej chwili. Starsi stażem pracownicy, zarabiający najniższą krajową, dostają dziś takie samo wynagrodzenie jak ich młodzi koledzy - i właśnie takich sytuacji rządzący chcą w przyszłości uniknąć. 

Według planów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pieniądze w ramach dodatku stażowego pracodawca będzie musiał przyznać zatrudnionym jako swego rodzaju stałą premię czy podwyżkę.

ZOBACZ TEŻ:

Przeczytaj więcej
Komentarze