18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie nowe święto państwowe? "Zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I..."

Redakcja
21.02.2019  14:09
Data chrztu Polski i decyzje, jakie podjał Mieszko I, to okazja, by ustawnowić nowe święto państwowe. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Projekt ustawy
Data chrztu Polski i decyzje, jakie podjał Mieszko I, to okazja, by ustawnowić nowe święto państwowe. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Projekt ustawy Fot: Facebook.com/Kukiz'15 • Posłowie

Data chrztu Polski i propozycja, aby ustanowić nowe święto państwowe w Polsce. Posłowie chcą, aby decyzja, jaką podjął Mieszko I, była upamiętniona. Nie będzie to jednak kolejny dzień wolny od pracy, nie wynikną z tego koszty dla budżetu państwa. Polacy mieliby świętować np. poprzez wywieszenie flagi.

Polscy posłowie chcą, by ustanowiono „Święto Chrztu Polski”. Przypadałoby 14 kwietnia. Podkreślają, że to wydarzenia o wadze cywilizacyjnej, kluczowe dla rozwoju Polski. Ubolewają, że ten historyczny fakt jest pomijany przez społeczeństwo.

W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości – argumentuje się propozycję nowego święta państwowego na sejmowej stronie internetowej.

W projekcie ustawy można przeczytać, że święto byłoby „narodowym dniem refleksji nad dziedzictwem ojców”.  Stałoby się również inspiracją do „podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego”.

Projekt ustawy  do pierwszego czytania trafił już 2 lata temu. Sprawa jednak wróciła i posłowie będą dyskutować o nowym święcie podczas obrad 21 lutego 2019 roku. Pomysłodawcami nowego święta są m.in. posłowie Kukiz'15, Wolni i Solidarni, PiS, Republikanie i  poseł Paweł Pudłowski (Nowoczesna). Reprezentuje ich Jan Klawiter.

Przeczytaj więcej
Komentarze