18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

duchowni zapłacą podatki?

Biedroń straszy księży. Chce instalować w kościołach kasy fiskalne

Emilia Waszczuk
01.04.2019  11:50
Robert Biedroń zapowiada opodatkowanie kościoła
Robert Biedroń zapowiada opodatkowanie kościoła Fot: facebook/Wiosna Biedronia

Lider partii Wiosna, Robert Biedroń, po raz kolejny podkreśla, że chce wprowadzić zmiany w relacjach państwo-kościół. W Wywiadzie dla "Wprost" zapowiedział, że wprowadzi do parafii kasy fiskalne.

Odkąd powstała partia Wiosna (a nawet jeszcze wcześniej) Robert Biedroń powtarza, że rola kościoła w Polsce musi być ograniczona i uregulowana. Politykowi nie podobają się lekcje religii w szkołach, zależność polityki od kościelnych hierarchów czy sposób podatowania księży.

Zobacz także

Wiosna i Biedroń chcą opodatkować kościół

Biedroń zauważa, że polskie parafie nie rozliczają się z podatków tak, jak inne przedsiębiorstwa i koniecznie trzeba to zmienić.

Dzisiaj proboszcz przeciętnej parafii płaci 200-300 złotych podatku ryczałtowego. Przedsiębiorca, który prowadzi w tej samej miejscowości warsztat samochodowy albo salon fryzjerski płaci kilkanaście razy więcej. To nie jest sprawiedliwe i ludzie to widzą - powiedział w rozmowie z Wprost.

Polityk uważa, że księża powinni rozliczać się ze swej działalności. Do kościołów płynie strumień pieniędzy od wiernych i nikt tego nie kontroluje. Wiosna ma na to jednak sposób.

Jeśli księża stawiać będą opór i nie będą chcieli rozmawiać o regulacjach opodatkowania kościoła, wprowadzimy im kasy fiskalne. Jestem gotów posunąć się do tego - obiecuje polityk ze Słupska.

Biedroń: Tusk klęczał przed biskupami

W wywiadzie dla "Wprost" dostało się przy okazji Platformie Obywatelskiej. Robert Biedroń zauważył, że partia - dziś Grzegorza Schetyny, kiedyś Donalda Tuska - nigdy nie postawiła się księżom i nie dążyła do zmian w relacjach państwo-kościół.

Donald Tusk w 2011 roku obiecywał likwidację Funduszu Kościelnego. Mamy 2019 rok i Fundusz Kościelny ciągle istnieje i ma się coraz lepiej - powiedział. - PO zawsze klęczała przed biskupami - podkreślił.