18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PILNE! Jest decyzja w sprawie podwyżkek cen energii. Rząd dotrzyma obietnic?

Redakcja
28.12.2018  19:37
podwyżki cen energii ustawa sejm

Po wielkiej batalii w sprawie cen energii elektrycznej Sejm zdecydował. Nie dopuści do podwyżek. Politycy przegłosowali rządowy projekt i m.in obniżą akcyzę.

Podwyżki cen energii to najgorętszy temat w polskiej polityce w ostatnich tygodniach. Co chwila pojawiają się nowe informacje na temat tego, czy rachunki Polaków faktycznie wzrosną, czy może jednak nie.

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zapowiadał, że podwyżek nie będzie. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapaść miała w piątek 21 grudnia, jednak plany polityków pokrzyżowała katastrofa górnicza w Czechach.

ZOBACZ TEŻ:  Rachunki za prąd większe o 70 procent? Premier obiecuje: podwyżek nie będzie

Co z podwyżkami? Wojna o ceny energii elektrycznej

Tuż po złożonej przez premiera Morawieckiego obietnicy, minister energii Krzysztof Tchórzewski odciął się od deklaracji szefa rządu. Osiemnastego grudnia głos w sprawie zabrał z kolei prezydent Andrzej Duda, który na Twitterze ogłosił, że żadnych podwyżek w Polsce nie będzie. Również minister Jadwiga Emilewicz zapewniała w rozmowie z radiozet.pl, że Sejm zrobi wszystko, by Polaków ominęły podwyżki.

Tymczasem tuż po świętach jedna ze spółek energetycznych, Energa, nazwała obietnice premiera "informacjami medialnymi" i ogłosiła, że taryfy muszą wzrosnąć. Chwilę później z posadą w spółce pożegnał się prezes zarządu.

ZOBACZ TEŻ:  Miliardy na emerytury i renty w 2019 roku. Rząd da podwyżki, ale nie wszystkim

Sejm zmniejszy akcyzę? Premier obiecuje pomoc ze strony rządu

21 grudnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd PiS zmniejszy akcyzę za prąd, dzięki czemu Polacy nie będą musieli zmagać się z horrendalnymi podwyżkami cen energii.

Aktualne problemy w tej kwestii szef rządu zrzucił przy tym na swoich poprzedników. Jego zdaniem wszystkiemu winna jest PO i niekorzystna polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Głównymi mechanizmami, które tu chciałem przywołać jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych w kosztach różnych podmiotów - zapowiedział premier. - Drugie zasadnicze źródło to jest opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. dla wszystkich podmiotów, dla gospodarstw domowych, dla przedsiębiorstw. Z tego źródła będzie pozyskane około 1 miliard do półtora miliarda.

Głosowanie Sejmu w sprawie cen energii. Jest decyzja

Głosowanie Sejmu w sprawie cen energii elektrycznej odbyło się 28 grudnia. Posłowie zdecydowali o przyjęciu rządowego projektu ustawy, a tym samum o obniżeniu akcyzy na prąd. Teraz ustawą zajmie się Senat, a następnie prezydent Andrzej Duda. Wszystkie decyzje zapaść muszą jeszcze w tym miesiącu, aby nowe prawo mogło wejść w życie od początku przyszłego roku.

Od 1 stycznia 2019 r. akcyza na energie elektryczną spaść ma z 20 do 5 zł na MWh. Ustawa przewiduje także, że wpłacana co miesiąc przez grupy odbiorców opłata przejściowa, zmaleć ma średnio dziesięciokrotnie. Ponadto rząd planuje sprzedaż 55,8 milionów uprawnień do emisji CO2 przeznaczonych dla instalacji. Inwestycja ma być sfinalizowana do końca 2019 roku.

Sejm zdecydował również, że przy utrzymaniu cen i stawek z roku 2018, rząd zrekompensuje firmom energetycznym straty, a na cel ten przeznaczy 4 miliardy złotych. Państwo wyda też 1 miliard złotych na zasilenie "krajowego systemu zielonych inwestycji". W sumie na ratowanie Polaków przed ogromnymi rachunkami za prąd, politycy planują przeznaczyć około dziewięciu miliardów złotych z budżetu państwa.

ZOBACZ TEŻ:  

Przeczytaj więcej
Komentarze