18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Droższe leczenie psów i kotów. Rząd chce podwyżki

Redakcja
26.11.2018  11:57
Ceny lekarstw dla zwierząt, w tym psów i kotów) mogą wzrosnąć. Projekt rządu zakłada że koszt leczenia zwierząt będzie wyższy
Ceny lekarstw dla zwierząt, w tym psów i kotów) mogą wzrosnąć. Projekt rządu zakłada że koszt leczenia zwierząt będzie wyższy Fot: Pixabay.com

Psy i koty – ich zdrowie może wkrótce być bardziej kosztowne dla właścicieli. Rząd proponuje ustawę zmieniającą VAT na leki weterynaryjne. Okazuje się, że podatek na wspomniane leki wkrótce może być wyższy. Cena jedzenia dla ludzi także może pójść w górę.

Jeśli plan rządu wejdzie w życie, stawka VAT za leki weterynaryjne może wzrosnąć z 8 do 23 procent. Jak podaje forsal.pl, powołując się na „Puls Biznesu”, to problem nie tylko dla właścicieli psów i kotów. Przemysły mięsny i mleczarski mogą boleśnie odczuć podwyżkę i stać się mniej konkurencyjne, a niskie marże spadną jeszcze bardziej. To także ryzyko powiększenia się szarej strefy oraz osłabienia polskiego eksportu. Jeśli producenci będą chcieli odbić sobie stratę, wzrosną ceny produktów pochodzenia zwierzęcego.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki spełnił obietnicę. Jest nowy podatek

Podatek VAT i dochody budżetu państwa

Nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na podwyżkę VAT. Wiceminister Filip Świtała uważa to na razie za „propozycję”. Przypomina jednak, że „podatek VAT jest podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa”.

Podatek VAT - będą obniżki?

Topagrar.pl informuje, że projekt ustawy o „zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy” przesłano do konsultacji społecznych. Ma być oparty na 3 filarach: prostota, przejrzystość, przyjazność. Zgodnie z jego założeniami, mają zostać obniżone stawki na pieczywo, owoce tropikalne, produkty dla niemowląt i książki.

Internauci domyślają się, dlaczego rząd chce podwyższyć wspomniany podatek. Niektórzy twierdzą, że ta zmiana może mieć pozytywne skutki.

Nie będzie się opłacało antybiotyków ładować łopatą do paszy – twierdzi Japanski. (wykop.pl/jacek0823)

Ciekawe, czy to coś zmieni – bo ja za każdym razem na rachunku od weterynarza mam wpisane „usługa weterynaryjna, nawet jak idę po leki i karmę  - napisał MrAndy. (wykop.pl/jacek0823)

Trzeba z czegoś 500+ sfinansować – podejrzewa pasio_13. (wykop.pl/jacek0823)

ZOBACZ TEŻ: Pies bez smyczy i kagańca. Zmiana przepisów

Problemy skórne u zwierząt:

Psy i koty - czym zdrowo karmić?

Przeczytaj więcej
Komentarze