18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prawo i sprawiedliwość?

Duda podpisał. Zaostrzenie kar dla przestępców

Wojciech Kozicki
02.12.2022  21:39
Duda podpisał. Zaostrzenia kar, reforma Kodeksu karnego
Duda podpisał. Zaostrzenia kar, reforma Kodeksu karnego Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Reforma Kodeksu karnego stała się faktem, Andrzej Duda złożył decydujący podpis. Kary za przestępstwa zostają zaostrzone. Czy poziom przestępczości w Polsce się zmniejszy, a najgroźniejsi polscy przestępcy mają teraz pełne portki?

Andrzej Duda złożył podpis pod obszerną reformą Kodeksu karnego. Nowelizacja była na jego biurku już w listopadzie po tym, gdy Sejm odrzucił weto Senatu ws. znowelizowanych przepisów. Podpis prezydenta stał się jednak faktem. W ramach reformy m.in. podnoszona jest górna granica kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Duda podpisał. Ostrzejsza kary za przestępstwa

Jak informuje Radio ZET, w Kodeksie karnym znajdzie się też nowy typ przestępstwa: przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.  Możliwy będzie też wyrok bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. 

Kara za pedofilię i przestępstwa o charakterze seksualnym zostaje zaostrzona. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie jest to kara do 15 lat więzienia.

Nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności. Jak przypomniała KPRP zasadniczo w nowelizacji przewidziano trzymiesięczną vacatio legis - z wyłączeniem niektórych przepisów, np. przepisów dotyczących obligatoryjnego przypadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości - które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy – podaje Radio ZET.

Przeciwko nowelizacji protestowali karniści i środowiska prawnicze. Uważają, że "ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u".

Czytaj także