18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tak się chroni prezesa

KACZYŃSKI PONAD PRAWEM. Znów się wywinął

Emilia Waszczuk
04.12.2020  16:57
Jarosław Kaczyński ponad prawem? Prokuratura odmawia śledztwa
Jarosław Kaczyński ponad prawem? Prokuratura odmawia śledztwa Fot: Mateusz Jagielski/East News

Jarosław Kaczyński może wszystko? Prezes PiS znów uniknie śledztwa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie widzi powodów, by badać jego sprawę.

W ostatnich czasach cytat z powieści "Folwark Zwierzęcy" Georga Orwella przypomina nam się niezwykle często. Mowa o słynnym zdaniu, w którym pada ważne stwierdzenie: Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

Czemu przywołujemy te słowa? Bo choć prawo ma być równe dla wszystkich, znów okazuje się, że są w Polsce równi i równiejsi. Jak orwellowskie świnie, którym można w "Folwarku" wszystko, jest rząd PiS. Cała reszta zwierząt, to społeczeństwo.

Jarosław Kaczyński ponad prawem?

Rząd Zjednoczonej Prawicy ma już niemal pełnię władzy w Polsce - zdobyli prokuraturę i policję, mają Telewizję Publiczną, próbują przejąć też sądy. I o ile to ostatnie ciągle im się nie udaje, to i tak żadna sprawa, żadnego ich polityka, przed sąd nie trafi. Wszystko przez prokuraturę.

Wszelkie śledztwa przeciw PiS są z góry spisane na straty. Tak, jak ostatnie oskarżenie przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu, który miał przekroczyć uprawnienia. Prokuratura Okręgowa w Warszawie właśnie odmówiła choćby przyjrzenia się sprawie. Po prostu pewnych spraw i ludzi się nie tyka...

O co dokładnie chodzi? Na początku listopada klub Lewicy złożył w prokuraturze oskarżenie przeciw wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, twierdząc, że namawiał do przemocy i zamieszek w czasie strajków kobiet. Szef PiS swego czasu wzywał do "obrony polskich kościołów za wszelką cenę" i namawiał do odważnych działań. Chwilę później przed świątynie wyszły bojówki narodowców.

Prokuratura odmawia śledztwa. Będzie odwołanie

Oskarżenie przeciw Kaczyńskiemu do prokuratury skierował poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. W piątek poinformował, że dostał pismo odmowne - prokuratura nie widzi w słowach Jarosława Kaczyńskiego niczego złego i śledztwa nie rozpocznie. Polityk zapowiada, że to nie koniec i od ich decyzji będzie się odwoływał.

To oczywiście nie będzie mnie powstrzymywało od tego, aby w ciągu siedmiu dni - zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego - złożyć zażalenie do Sądu Rejonowego w Warszawie, na to pseudo-postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie - powiedział Krzysztof Śmiszek.

Poseł dodał, że jest całkowicie pewien słuszności swego zawiadomienia, a Jarosław Kaczyński popełnił przestępstwo podżegając do przemocy i gróźb, podżegając do udziału w bójkach, a dodatkowo przekraczając uprawnienia funkcjonariusza publicznego.

Czytaj także