18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes PiS punktuje Unię Europejską

Kaczyński o UE: mają lepsze proszki do prania

27.04.2019  16:00
Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Poznaniu
Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Poznaniu Fot: Adam Jastrzebowski/REPORTER

Jarosław Kaczyński mówił dzisiaj o Unii Europejskiej. Z jednej strony chwalił przynależność do niej, z drugiej krytykował…proszki do prania.

W Poznaniu odbyły się dziś dwie konwencje wyborcze: PO-KO i PiS. Na tej drugiej pojawił się m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obaj poruszyli temat Unii Europejskiej, w której to najważniejsze okazały się proszki do prania.

Kaczyńki o proszkach do prania

Prezes PiS, przemawiając w Poznaniu odniósł się do Unii Europejskiej w sposób  dwojaki. Z jednej strony chwalił korzyści płynące z przynależności Polski do wspólnoty, z drugiej zaś wykazywał, że jest ona „Unią dwóch prędkości” i nie wszystkie państwa członkowskie są tu równo traktowane. Tę tezę oparł przede wszystkim na składzie proszków do prania, które dostępne są w sklepach polskich i zagranicznych. To jego zdaniem dowód na to, że w Unii Europejskiej są równi i równiejsi i nie wszyscy są tak samo traktowani.

Każdy z nas pewnie widział sklepy z niemieckimi proszkami do prania, prosto z Niemiec. Takie same proszki są sprzedawane w Polsce i to po takich samych cenach, tylko że są gorsze. Są po prostu gorsze, mają gorszy skład, gorzej piorą – mówił

Dodał też, że tego typu praktyki to „nierówność, na którą nie wolno się zgadzać”. Jednocześnie powiedział, że to dzięki PiS udało się rozpocząć rewolucję w tej kwestii. Parlament Europejski przyjął bowiem niedawno raport odnoszący się do zmiany dyrektywy o zapobieganiu wprowadzania w błąd w handlu. To jego zdaniem zasługa Prawa i Sprawiedliwości, która jest wielkim pierwszym krokiem do tego, aby była „rzeczywista równość”.

Kaczyński o Unii Europejskiej

Jednocześnie prezes PiS zauważył też, że przynależność Polski do UE daje pewne wymierne korzyści. Mówił, że Unia i NATO to dla Polski m.in. wyższe bezpieczeństwo, co jest niewątpliwie sprawą bardzo istotną. Co więcej, pokusił nawet o bardzo konkretną i mocną tezę, dotyczącą tego, że przynależność do UE to nasz obowiązek.

Przynależność do Unii Europejskiej jest wymogiem polskiego patriotyzmu – podkreślił

Przy czym mówił tez o tym, że w dalszym ciągu jednym z naszych zadań jest zabieganie o pozycję i status w Unii.

Nie dla euro

Po raz kolejny pojawił się też wątek wprowadzenia w Polsce euro, czemu rząd PiS jest przeciwny. Jak mówili politycy PiS podczas konwencji w Poznaniu, nasz kraj nie jest jeszcze gotowy na to, by przyjąć europejską walutę. Takie działanie mogłoby przynieść jedynie szkodę naszej gospodarce i domowym budżetom.

Gdybyśmy w tej chwili przyjęli euro to polska gospodarka by na tym straciła, rozwijała by się wolniej, a polskie gospodarstwa domowe by na tym traciły – tłumaczył Kaczyński

Premier ramie w ramię z prezesem

Podczas poznańskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Poparł on tezy Jarosława Kaczyńskiego, także poruszył temat Unii dwóch prędkości i zadeklarował, że program PiS ma na celu przede wszystkim promowanie polskich produktów, ale w uczciwy sposób i na uczciwym rynku europejskim.

Zaznaczył też, że polscy przedsiębiorcy są jego zdaniem często dyskryminowani w UE i zapowiedział zmiany w tej kwestii.

Przeczytaj więcej
Komentarze