18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kumpel Kaczyńskiego i Rydzyka odwołany! Okazał się agentem SB

Redakcja
12.02.2019  15:38
kujda odwołany z NFOŚiG
kujda odwołany z NFOŚiG Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Kazimierz Kujda - zaufany współpracownik Jarosława Kaczyńskiego ze spółki "Srebrna" i wielki darczyńca Tadeusza Rydzyka, okazał się tajnym agentem SB. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został odwołany ze stanowiska.

Jedna z najważniejszych osób, czynnie zaangażowanych w budowę K-Towers i przewijająca się w sprawie "Taśm Kaczyńskiego", to były prezes Srebrnej i (już były) prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Kazimierz Kujda.

Mężczyzna od tat uznawany był za zaufanego człowieka Jarosława Kaczyńskiego, a co kilka lat na zmianę zostawał prezesem wspomnianej już spółki i NFOŚ. W czasie jednej z kadencji w "Funduszu" zasłynął ogromną dotacją dla Tadeusza Rydzyka i jego Geotermii Toruńskiej (chodzi o 19,5 miliona złotych!)

Teraz okazało się, że w przeszłości pełnił jeszcze jedną, ważną funkcję. Do tej jednak przez lata wolał się nie przyznawać - w czasach PRL był bowiem tajnym agentem SB o pseudonimie "Ryszard".

PiS odcina się od Kujdy. Jest niewygodny?

Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że Kujda jest niewygodny dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Beata Mazurek otwarcie przyznała, że mężczyzna "jest problemem dla środowiska PiS-u" i zasygnalizowała, że jej zdaniem powinien podać się do dymisji.

Kazimierz Kujda odwołany

O odwołaniu Kazimierza Kujdy ze stanowiska prezesa NFOŚiGW poinformował na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Odszedł honorowo. My tę decyzję szanujemy, ja ją przyjąłem - powiedział.

Wcześniej, we wtorek, Kujda miał złożyć na ręce ministra rezygnację.

Przeczytaj więcej
Komentarze