18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Partia Korwina przestała istnieć. Decyzja sądu i koniec pieniędzy

Redakcja
12.02.2019  10:16
Janusz Korwin Mikke i jego partia Korwin/Wolność - koniec ugrupowania. Subwencja budżetowa cofnięta, decyzja sądu kończy działalność partii. Start w wyborach?
Janusz Korwin Mikke i jego partia Korwin/Wolność - koniec ugrupowania. Subwencja budżetowa cofnięta, decyzja sądu kończy działalność partii. Start w wyborach? Fot: PIOTR TRACZ/REPORTER/East News

Janusz Korwin-Mikke i jego partia Wolność mają kłopoty finansowe. Skończyły się pieniądze, a kolejna subwencja budżetowa nie zostanie przesłana. Partia Korwina oficjalnie nie istnieje.

Jak podaje fakt.pl, kłopoty Korwina zaczęły się 8 miesięcy temu, gdy sąd zakazał mu używania nazwy Wolność dla partii. W końcu postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie się uprawomocniło. „Fakt” pisze, że ugrupowanie kontrowersyjnego polityka formalnie przestało istnieć.

Partia Korwin/Wolność - decyzja i subwencja budżetowa

Decyzja Sądu Apelacyjnego oznacza, że nie będzie wypłacana subwencja budżetowa. Ministerstwo Finansów nie da już Korwinowi ani grosza. Nie musi jednak zwracać pobranych do tej pory pieniędzy.

Zamieszanie zaczęło się w 2015 roku, gdy złożono wniosek o wpisanie partii KORWiN (formalnie partia Wolność). Została zarejestrowana nieprawomocnie, by móc wystartować w wyborach parlamentarnych. Chociaż politycy Korwina nie dostali się do Sejmu, to wynik 4,7 procent wystarczył, by dostawać pieniądze Polaków z budżetu Państwa.

Jak przypomina fakt.pl, do tej pory partia miała pobrać 11 milionów złotych. Pojawia się tu pewna rozbieżność. „Super Express” pisze, że partia Korwina po wyborach w 2015 roku dostała 4,2 miliony złotych subwencji.

Partia Korwina nie istnieje

W 2016 pojawił się problem, bo Sąd Najwyższy odmówił zarejestrowania partii. Decyzja została podtrzymana przez Sąd Apelacyjny w listopadzie 2018 roku. Postanowienie uprawomocniła się w styczniu 2019 roku. Tym samym partia Korwina formalnie nie istnieje.

Korwin powiedział „Faktowi”, że bez problemu poradzi sobie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli chodzi o wybory w kraju, być może założy nową partię.

Pojawiły się głosy, że problemy Korwina mogą być efektem walki rządu z opozycją. Marek Jurek uważa, że sąd nie mógł podjąć takiej decyzji i jest to forma prześladowania.

Przeczytaj więcej
Komentarze