18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kontrola NIK w KPRM

Ujawnili szokujące wydatki Morawieckiego. Sypie milionami na...

Wojciech Kozicki
06.07.2023  13:30
Kontrola NIK w KPRM. Szokujące wydatki Morawieckiego i PiS
Kontrola NIK w KPRM. Szokujące wydatki Morawieckiego i PiS Fot: Wojciech Olkusnik/East News

Kryzys, inflacja, bieda… i co z tego? Kancelaria Premiera wydaje kasę jak szalona. Kontrola NIK wykazała jak u Morawieckiego wydaje się pieniądze na armię dyrektorów, dotacje i wynagrodzenia. Raport Najwyższej Izby Kontroli pogrąży PiS? A może Kancelaria Premiera jest poza prawem i budżetem?

Mateusz Morawiecki na siebie i swoją świtę pieniędzy nie żałuje. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wykazała m.in. „ponad dwukrotny wzrost wydatków w ciągu siedmiu lat, trzykrotnie większe zatrudnienie, pensje cztery razy wyższe od minimalnego wynagrodzenia, niewłaściwe zarządzanie Funduszem Przeciwdziałania COVID-19”. Warto przypomnieć, że niedawno Mateusz Morawiecki wzywał rząd PiS do oszczędności i wydał robocze zarządzenie dotyczące wprowadzenia 5-proc. oszczędności w niemal każdym resorcie. 

Kontrola NIK w KPRM. Morawiecki ma coraz większe wydatki

Jak podaje TVN24.pl, doroczną "Analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2022 r. oraz opinię w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów" Najwyższa Izba Kontroli przesłała do Sejmu 7 czerwca. Oceniła, że "kierunki zmian w systemie finansów publicznych, w wyniku których gospodarka finansowa państwa prowadzona jest w znacznej części poza budżetem państwa i z pominięciem rygorów właściwych dla tego budżetu". A u Morawieckiego balują i szastają kasą aż furczy!

Jak wyjaśnia TVN24, przeciętne wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska od 2015 roku w KPRM wzrosło o 46%. Jednocześnie NIK wykazała liczne nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń. Przykładowo, w Instytucie Strat Wojennych im. Jana Karskiego w stwierdzono aż 36 przypadków wypłacenia niewłaściwych kwot wynagrodzeń.

Z analizy informacji NIK wynika, że w 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie urzędników w KPRM wyniosło 11 737,70 zł bruttoi wzrosło wobec 2021 roku o 6,2 proc. Było więc prawie cztery razy wyższe niż minimalne wynagrodzenie w 2022 roku (3010 zł). Natomiast średnie wynagrodzenie pracowników KPRM zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wyniosło 19 940,40 zł brutto miesięcznie - to daje wzrost aż o 21,2 proc. rok do roku

Zatrudnienie w Kancelarii Premiera? Wykazano zaskakujący wzrost liczby pracowników. Jak informuje „Fakt”, w ciągu ostatnich lat liczba etatów w KPRM wzrosła o 220. Powód? Przygotowania do realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO)…. Który nie działa, bo nie dostaliśmy pieniędzy. 

Zwiększenie stanu zatrudnienia wynikało z realizacji przez KPRM nowych zadań i utworzenia nowych departamentów. Nowe zadania dotyczyły m.in. koordynowania prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz obsługi merytorycznej i organizacyjnej Wiceprezesa Rady Ministrów, pełnienia roli koordynacyjnej w zakresie działań realizowanych przez Kancelarię w ramach Krajowego Planu Odbudowy- czytamy w sprawozdaniu NIK.

TVN24.pl zwraca uwagę, że ciężko dokladnie ustalić ile pieniędzy KPRM wydało w latach 2020-2022 ze względu np. na przesuwania z budżetu pieniędzy na walkę z covidem. Wiadomo jednak, że w budżecie na 2023 rok zaplanowano dla KPRM ponad 303 mln zł.

Pęczniejąca z roku na rok struktura organizacyjna KPRM generuje coraz większe koszty. W 2015 roku wydatki ogółem kancelarii premiera wyniosły 146,8 mln zł. Od 2016 roku rosły z 154,5 mln do 342,5 mln w 2018 roku; w roku 2019 był niewielki spadek – do 335,2 mln zł. W 2020 roku zrealizowane wydatki KPRM osiągnęły 11,2 mld zł; rok później 15,1 mld zł, a w 2022 roku - 16,4 mld zł, co spowodowane jest m.in. zasileniem Funduszu Pomocy dla obywateli Ukrainy utworzonym po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę i napływie uchodźców wojennych do Polski- ujawnia TVN24.pl.

PiS przelewa miliony na swoje instytucje. 30 mln na Centrum Krucjaty

Jak dodaje Rzeczpospolita, „rząd co roku tworzy nowe instytucje badawcze”. NIK krytykuje m.in. Instytut Pokolenia, który zajmuje się "gromadzeniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem organom władzy publicznej informacji o istotnych zjawiskach i procesach demograficznych, społecznych i kulturowych w Polsce". NIK zwraca uwagę na jednorazowe świadczenia wypłacane wicedyrektorom dyrektorom. Takich nieprawidłowości wykryto znacznie więcej.

Wirtualna Polska bije natomiast na alarm, ponieważ Morawiecki kolejny rok z rzędu przyznał potężną dotację z rezerwy budżetowej na "Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka". Baza konferencyjno-noclegowa w Krościenku nad Dunajcem dostała już od premiera 29 milionów złotych. W 2023 roku z rezerwy budżetowej popłynęło prawie 9 milionów złotych.

Kontrole NIK w Kancelarii Premiera nic nie dają?

W poprzednich latach NIK również negatywnie oceniła wydatki Kancelarii Premiera. Przykładowo, w 2022 roku poodczas kontroli w KPRM Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła między innymi błędy w kampanii Polskiego Ładu i dotacji dla fundacji o. Tadeusza Rydzyka 

W Toruniu, nieopodal kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, znajduje się park Pamięci Narodowej, którego pomysłodawcą był o. Tadeusz Rydzyk i jego Fundacja Lux Veritatis. W parku stoi około 100 postumentów, na których umieszczono nazwiska kilkunastu tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W ubiegłym roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała na budowę postumentów 3 mln zł. I odbyło się to niezgodnie z wewnętrznymi regulacjami. Tak wynika z kontroli NIK – przypomina Rzeczpospolita kontrolę NIK z 2022 roku.

I co? Oczywiście, I NIC!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje