18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Katolik musi..."

Kościół wydał instrukcję jak głosować w wyborach

Wojciech Kozicki
21.09.2023  19:21
Wybory 2023 i poradnik kościoła jak głosować ma polski katolik
Wybory 2023 i poradnik kościoła jak głosować ma polski katolik Fot: FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Wybory 2023. Kościół zaczyna kampanię wyborczą. Episkopat opublikował vademecum wyborcze katolika. Kościelna instrukcja dla katolika wywołała oburzenie. Skaranie boskie z tym kościołem…

Polityka po bożemu? Kościół ostro ingeruje w wybory 2023. Episkopat opublikował instrukcję jak ma głosować polski katolik. Oczywiście udział w wyborach jest obowiązkiem katolickim dla dobra wspólnego. Na kogo powinny głosować osoby wierzące?

Kościół mówi jak głosować. Wybory 2023 po bożemu

Dokument został przygotowany przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Przede wszystkim, „katolik musi też brać pod uwagę, jakimi wartościami kieruje się kandydat, na którego zamierza oddać głos”. Biskupi podkreślają, że wartości takie jak np. „prawo do życia od poczęcia”, małżeństwa osób przeciwnej płci i prymat rodziców w wychowaniu dzieci, są nienegocjowalne.

W vademecum wyborczym podkreślono, że "udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika". "Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się «na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”- cytuje Radio ZET.

Episkopat podkreślił, że katolik głosując w wyborach ma sprzeciwiać się wizji świata "tak, jakby Boga nie było". Wynik wyborów ma być uszanowany, nawet jeśli okaże się sprzeczny z poglądami głosującego.

Natomiast w sytuacji, gdyby "sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu". "Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych" - podaje radiozet.pl.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje