18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„Były telefony”

Kosiniak-Kamysz potwierdził rozmowy koalicyjne PSL-PiS! Koszmarne wieści

08.11.2023  17:16
Będzie koalicja PSL-PiS?
Będzie koalicja PSL-PiS? Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER, Victor Mogyldea/Shutterstock

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, ujawnił, że PiS kontaktował się z politykami ludowców w celu przeciągnięcia ich na swoją stronę i stworzenia z nimi rządu. Rozmowy dotyczące koalicji odbyły się, ale raczej nie skończyły się sukcesem. Skala tego zjawiska jest mała.

Mateusz Morawiecki otrzyma na pierwszym posiedzeniu Sejmu 13 listopada misję stworzenia rządu, którą powierzy mu miłościwie nam panujący prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Sebastian Duda. Wcześniej trwały nieustanne spekulacje dotyczące tego, kogo w pierwszym kroku desygnuje prezydent, bowiem mimo wyborczego zwycięstwa PiS, partia Jarosława Kaczyńskiego nie miała i raczej dalej nie ma szans zdobycia większości w Sejmie.

Dlatego od tygodni trwają dyskusje dotyczące tego, kogo będzie chciał na swoją stronę przeciągnąć Morawiecki. Zdaje się, że najbliżej ideowo znajdują się posłowie i posłanki Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zostało już w przeszłości potwierdzone, że trwały rozmowy pomiędzy politykami PiS i PSL po 15 października. Opowiadał o tym, choćby nowy marszałek senior Marek Sawicki. Do sprawy odniósł się także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, natomiast w mocnych słowach wyśmiał to wszystko Miłosz Motyka, rzecznik partii. Czy PiS ma plan na stworzenie rządu?

Kosiniak-Kamysz potwierdza rozmowy koalicyjne PSL-PiS: „Były telefony”

Rzecznik PiS Rafał Bochenek w Radiu Kraków mówił o tym, że rzekomo wielu działaczy PSL „widzi ideologiczne lewackie zapędy Lewicy i PO”.

Premier Morawiecki prowadzi rozmowy z politykami PSL. Nie wiem, ilu byłoby skłonnych współpracować z PiS. To strategia, skoro premier jej nie ujawnia. Rozmowy się toczą. [...] Wielu posłów PSL i konserwatywnych z PO się buntuje. To zrodzi napięcia, przepychanki, zrzucanie odpowiedzialności za obietnice, które padły w kampanii, ale nie zostaną zrealizowane - mówił Bochenek dla PAP.

W przeszłości mówiło się o tym, że Kosiniakowi-Kamyszowi zaoferowano nie tylko stanowisko premiera i wiele ministerstw, ale także… urząd prezydenta. Ostatnio Morawiecki potwierdził, że mógłby być ministrem w rządzie prezesa PSL.

Trwają rozmowy koalicyjne PSL-PiS? Kosiniak-Kamysz ujawnia

Na antenie TVN24 głos w tej sprawie zabrał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że rozmawiał na temat koalicji z PiS z Mateuszem Morawieckim. Nie chodzi jednak tylko o niego.

Były telefony do niektórych posłów z pytaniem, czy są w ogóle zainteresowani. To jest skala mniejsza niż 5 osób - mówił prezes PSL.

Sam Kosiniak-Kamysz nie jest jednak szczególnie zainteresowany premierostwem. „ Gdzie zaczyna się interes państwa, kończy się interes partii i prywatne ambicje. Moje ambicje to jest sprawa na bok”, mówił w TVN24.

NIE PRZEGAP:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje