18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ochrona dla Putina?

Macron chce dać Rosji "gwarancje bezpieczeństwa"

Wojciech Kozicki
06.12.2022  16:24
Macron chce dać Rosji i Putinowi "gwarancje bezpieczeństwa"
Macron chce dać Rosji i Putinowi "gwarancje bezpieczeństwa" Fot: TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Prezydent Francji Emmanuel Macron i szokująca wypowiedź. Polityk chce zapewnienia Rosji „gwarancji bezpieczeństwa”, by wynegocjować koniec wojny w Ukrainie. Zaczynają się polityczne układy z Putinem? Zbrodniarz pozostanie bezkarny w zamian za pokój?

Prezydent Francji Emmanuel Macron krytykowany za swoją wypowiedź o negocjacjach z Rosją. Chce ustępstw wobec Putina. W wywiadzie telewizyjnym dla TF1 powiedział, że "Europa powinna przedyskutować, jak dać Rosji gwarancje bezpieczeństwa w dniu, w którym powróci do stołu negocjacyjnego".

Francja chce bezkarnego Putina za pokój?

Co więcej, Macron w wywiadzie dla CBS News ujawnił, że utrzymuje regularny kontakt prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Uważa, że tylko regularna komunikacja może doprowadzić do pokoju i ostrzega przed polityką izolacji.

Oznacza to, że jedną z podstawowych kwestii, do jakich musimy się odnieść - jak zawsze mówił prezydent Putin - jest obawa Rosji, że NATO podejdzie tuż pod jej drzwi, oraz jej obawa przed rozmieszczeniem broni, które mogłyby zagrozić Rosji – powiedział Macron.

Zdaniem ekspertów, Macron chce, by Francja jak najszybciej wróciła do biznesów z Rosją.

Dr hab. Andrzej Szeptycki, ekspert ds. polityki wschodniej UE w rozmowie z WP.pl zwrócił uwagę na historycznie uwarunkowaną sympatię Francji wobec Rosji. Ekspert ds. geostrategii i bezpieczeństwa prof. Piotr Grochmalski dodał, że „forma zapewnienia szczególnej ochrony dla Putina jest czymś wyjątkowo szokującym i wspierającym retorykę Rosji”.

To jest nieodpowiedzialne, bo Macron ma wiedzę o tym, co dzieje się w Ukrainie. Mimo tego uważa, że Rosji coś się należy, że to jest właściwa droga do rozwiązania konfliktu - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Andrzej Szeptycki.
Czytaj także