18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Napisali list do Pierwszej Damy

Nauczyciele ze szkoły Agaty Dudy: czujemy wstyd i upokorzenie

11.04.2019  11:04
Nauczyciele mają żal do Agaty Dudy
Nauczyciele mają żal do Agaty Dudy Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nauczyciele z liceum, w którym do niedawna uczyła Agata Kornhauser Duda, wystosowali list do Pierwszej Damy. Piszą w nim o upokorzeniu i rozgoryczeniu w związku z jej brakiem reakcji na strajk.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser Duda, zanim trafiła do Pałacu Prezydenckiego, była nauczycielką niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. I to właśnie nauczyciele z tej placówki wystosowali do niej oficjalny list, w którym krytykują jej postawę.

„Szkoła prezydencka przestała być powodem do dumy”

Nauczyciele rozgoryczeni są przede wszystkim milczeniem Pierwszej Damy i brakiem reakcji na „największy powojenny kryzys edukacji”. Ich zdaniem, Agata Duda, jako była nauczycielka, powinna odnieść się do strajku i zadać kłam rządowym teoriom o wysokich zarobkach pedagogów i ich znakomitej sytuacji. Zwrócili się do niej przede wszystkim jako koledzy nauczyciele.

Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie – piszą w liście otwartym

„Czujemy wstyd i upokorzenie”

W piśmie czytamy też, że środowisko pedagogiczne czuje wstyd i upokorzenie w związku z postawą Pierwszej Damy, a hasło „szkoła prezydencka” odnoszące się do tego, że to tutaj uczyła Agata Duda, przestało być powodem do dumy.

Jako wieloletnia nauczycielka doskonale znasz realia szkolne, wiesz ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców. Pamiętamy doskonale, że mając w sercu dobro szkoły umiałaś zajmować stanowisko w rozwiązywaniu problemów i bronić go rzeczowymi argumentami – wypominają jej koledzy z pokoju nauczycielskiego

Strajk nauczycieli trwa

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i cały czas trwa. Nawet mimo rozpoczętych już egzaminów gimnazjalnych Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zdecydował się na zawieszenie protestu. Dał za to wolną rękę pedagogom w kwestii działania w komisjach egzaminacyjnych. Walka toczy się o podwyżki, ale także zmiany w systemie edukacji.

Agata Duda milczy w sprawie strajku

Pierwsza Dama nie wypowiada się publicznie na temat strajku nauczycieli. Jej jedyną reakcją, jest wypowiedź przytaczana przez Gazetę Wyborczą, która pojawiła się podczas spotkania w jednym z krakowskich liceów. Niestety słowa, które wtedy padły z ust byłej nauczycielki nie są otuchą dla nauczycieli. Pierwsza Dama powiedziała bowiem, że strajk nie ma sensu bo rząd nie ma pieniędzy. To jak dotąd jej jedyna publiczna reakcja na to, co dzieje się w polskich szkołach.

Przeczytaj więcej
Komentarze