18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ta gafa będzie nas słono kosztować

Nie będzie 14. emerytury?! „Jarosław Kaczyński pomylił się”!

29.08.2023  15:44
Kaczyński pomylił się przy czternastkach?
Kaczyński pomylił się przy czternastkach? Fot: Marcin Smolinski/Shutterstock, TomaszKudala/Shutterstock

14 emerytura – kto ją dostanie i ile wyniesie? Plany PiS dla emerytów, ile dostaną emeryci od Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości? Być może niewiele, bowiem w przypadku szacowania budżetu na 14. emeryturę dojść miało do pomyłki. Gafę walnął sam miłościwie nam panujący prezes partii rządzącej.

Zastanawiasz się, kiedy będzie 14. emerytura i ile wyniesie? Kiedy ZUS wypłaca dodatkowe emerytury – trzynastki i czternastki? Ile łącznie emeryci dostaną od PiS? Być może mniej niż myśleliśmy, a wszystko przez dziwną pomyłkę Jarosława Kaczyńskiego. Wedle informatorów z PiS, do których dotarła „Gazeta Wyborcza”, prezes miał mieć na myśli brutto, ale powiedział netto.

Ile wyniesie 14. emerytura? W tym roku czternasta emerytura wyniesie aż 2200 zł netto, podczas gdy kwota najniższej emerytury to 1588,55 brutto. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, doszło tu do pomyłki.

Nie będzie 14. emerytury? Szokująca pomyłka Kaczyńskiego

14. emerytura wyniesie w tym roku 2200 złotych netto, czyli więcej niż najniższa emerytura (1588,44 zł brutto). Jak pisze „GW”, doszło jednak do pewnej pomyłki.

Jarosław Kaczyński, ogłaszając kwotę 14. emerytury, pomylił się i zamiast brutto powiedział netto. W rządzie zapanowała konsternacja. Na dodatek ZUS musi ręcznie wprowadzać dane do systemu - czytamy w „GW”.

W projektach rozporządzeń pojawiają się potwierdzenia słów Jarosława Kaczyńskiego – czternasta emerytura, tzw. „czternastka”, wyniesie 2200 złotych netto. Informatorzy z PiS donoszą jednak, że Kaczyński miał ogłosić 2200 złotych brutto, a nie netto. To przejęzyczenie oznacza jeszcze większe obciążenie budżetu wyborczą kiełbasą oraz więcej pracy dla ZUS.

O pomyłce Sz. P. Prezesa świadczy m.in. tweet na stronie PiS, gdzie pojawia się kwota 2200 brutto.

- Gdybyśmy zakwestionowali słowa prezesa Kaczyńskiego i przyznali, że się pomylił, mogłoby to być źle odebrane przez Polaków. Dlatego postanowiliśmy, że wszystkie wyliczenia trzeba poprawić i wprowadzić w życie wyższą czternastkę - mówił „GW” ich informator związany z PiS.

Pomyłka Kaczyńskiego będzie nas słono kosztować?

Jak wylicza dziennik, to przejęzyczenie będzie kosztować Polaków dodatkowe 8 mld zł z budżetu. Pierwotnie 14. emerytura miała kosztować podatników 12 mld zł, a teraz łączny koszt wyniesie 20,7 mld złotych.

Kiedy zostaną wypłacone czternastki? Termin wypłat emerytur będzie trochę inny, niż pierwotnie zakładano. Początkowo termin wypłat czternastek był ustalony na 25 sierpnia. Teraz mowa jest o wypłatach 14. emerytury we wrześniu.

Niestety rozporządzenie w sprawie 14. emerytury zostało wydane bardzo późno, dlatego ZUS ma niewiele czasu, aby wprowadzić zmiany do systemu i wyliczyć każdemu czternastkę. Aby zdążyć z wypłatą, część pracowników musi wprowadzać dane do systemu ręcznie, to zajmuje sporo czasu. Ludzie wklepują więc dane, zamiast zająć się inną pracą - mówił dla „Gazety Wyborczej” pracownik ZUS.

Czy będą wypłaty emerytur w tym roku? Czy emeryci dostaną 14. emeryturę i ile ona wyniesie? Oficjalny komunikat ZUS głosi, że „emeryci i renciści mogą spać spokojnie”, bowiem dodatkowe emerytury trafią na konta najwcześniej już 1 września. Terminy wypłat czternastek to 1 września, 5 września, 10 września i 15 września.

Ile wyniosą czternastki? 14. emerytura zależna będzie od przychodów. Pełne 2200 netto dostaną ci emeryci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Każdy, kto dostaje więcej, otrzyma czternastkę pomniejszoną na zasadzie złotówka do złotówki. Tym samym najniższa 14. emerytura wyniesie zaledwie 50 zł brutto.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje