18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Marek Sawicki usadzi Sejm?

Nowy marszałek-senior z PSL rozmawiał już z PiS! „Przyjąłem uwagi”

08.11.2023  19:47
Marek Sawicki rozmawiał z przedstawicielami klubów
Marek Sawicki rozmawiał z przedstawicielami klubów Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Jedną z ról marszałka-seniora, którym został właśnie Marek Sawicki z PSL, jest ustalenie, kto gdzie będzie… siedział. Pojawiły się już pierwsze poważne problemy – chodzi o Konfederację.

Marek Sawicki poinformował dziennikarzy, że zakończyła się kolejna tura rozmów z klubami parlamentarnymi w sprawie podziału miejsc na sali plenarnej i pomieszczeń w Sejmie.

Przyjąłem uwagi, przyjąłem wszystkie sugestie wszystkich klubów, a teraz idę do gabinetu, bo i tak ostateczna decyzja należy do mnie. Dostałem sugestie i uwagi, muszę je jeszcze przerysować na wszystkie nasze schematy i obliczenia związane z parytetami i po naniesieniu tego na stosowne dokumenty, poinformuję (o swojej decyzji) - powiedział marszałek-senior Marek Sawicki.

Przedstawiciele klubów parlamentarnych rozmawiali podczas spotkania w Sejmie o podziale miejsc na sali plenarnej oraz o podziale pomieszczeń w głównym gmachu. W drugiej turze środowych rozmów udział wzięli m.in. szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, Marek Sawicki (PSL), a także: Marek Suski z PiS, Dariusz Wieczorek (Lewica), Robert Kropiwnicki z KO, Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) oraz Stanisław Tyszka (Konfederacja).

Podział miejsc w Sejmie. Pojawił się pewien problem

Robert Kropiwnicki (KO) powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że były to "rozmowy techniczne dotyczące zagospodarowania powierzchni w Sejmie" i podziału miejsc. "To są rzeczy techniczne przygotowujące pierwsze posiedzenie" - wyjaśnił. Na uwagę, że wszystko wskazuje na to, że spotkanie nie zakończyło się konsensusem, tylko nadal jest spór między poszczególnymi klubami, a ostatecznie marszałek senior ustali podział miejsc, odpowiedział, że "to jest kompetencja marszałka - przydzielenie posłom miejsc na sali i marszałek senior wybrnie z tego".

Dopytywany, czego dotyczy spór, polityk KO przyznał, że jest "pewien spór dotyczący jednego z klubów, gdzie (oni) mają siedzieć". Na uwagę, że chodzi o Konfederację, polityk podkreślił, że chodzi o "mały klub".

Dopytywany, czy politycy Konfederacji nie chcą siedzieć w tym rzędzie, który im przydzielono, polityk odparł:

To nawet nie chodzi o to, czy w pierwszym czy w drugim rzędzie, tylko w którym miejscu, a wiec to spór bardzo techniczny. Poczekajmy na ustalenia marszałka seniora.

O sprawę pytany był przez PAP i IAR także Marek Suski. "Klub PiS będzie pracował w tym korytarzu, w którym dotychczas, a na sali pewnie tam gdzie siedzieliśmy" - odpowiedział. Dopytywany, czy na pewno tak będzie odparł: "Myślę, że na pewno".

O dyskusji ws. miejsc na sali plenarnej dla PiS i Konfederacji mówiono już po pierwszej turze konsultacji. Wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska pytana, czy Konfederacja będzie siedzieć bezpośrednio przy ławach rządowych, odparła, że "na ten moment usadzili się bliżej centrum".

"Walka o skrajną prawicę widzę w Polsce trwa między PiS, a Konfederacją" - powiedziała Hennig-Kloska. Z kolei zdaniem Kropiwnickiego najbliżej ław rządowych, czyli najbardziej na prawo powinni siedzieć posłowie Konfederacji, bo - jak ocenił - jest to "najbardziej prawicowa organizacja". Tylko, jak mówił, Konfederacja chyba nie chce siedzieć najbardziej po prawej. Dodał, że sporną kwestią pozostaje, gdzie będzie siedziała Konfederacja i ilość miejsc w poszczególnych rzędach. "To zostaje jeszcze do ostatecznego ustalenia" - powiedział poseł KO.

Informację przekazała Polska Agencja Prasowa.

NIE PRZEGAP:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje