18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS szokuje!

Oglądanie TVP obowiązkowe? Zmiany w ustawie!

Wojciech Kozicki
01.12.2022  20:12
Oglądanie TVP obowiązkowe? Zmiany w ustawie o radiofonii
Oglądanie TVP obowiązkowe? Zmiany w ustawie o radiofonii Fot: Piotr Molecki/East News

Tego nawet Orwell nie przewidział. Oglądanie TVP będzie w Polsce obowiązkowe? W ramach prac nad prawem komunikacji elektronicznej, rząd przyjął niedawno zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Przed Telewizją Publiczną ciężko będzie uciec.

To już jest fiksum dyrdum. Rząd PiS przyjął niedawno zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Nie dość, że media publiczne dostaną gigantyczne dotacje, to zmiany dotyczące nadawców i operatorów uderzą w komercyjnych nadawców. Kanały TVP dołączą do listy "obowiązkowych" i znajdą się na jej początku, ponieważ będą objęte zasadą "must carry, must offer" (zakłada ona w tej chwili, że operator musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP). Co ważne, objęte zasadą będą tylko kanały TVP i ustawowo muszą być pierwsze. Jak wyjaśnia portal Wirtualne Media, w elektronicznym przewodniku po programach w dekoderach kanały TVP ustawowo będą pierwsze na liście programów.

Zmiany w ustawie. Obowiązkowy dostęp do TVP

Jak pisze Wirtualna Polska, obecnie, gdy sygnał był nadawany analogowo, operator płatnej telewizji musiał zapewnić odbiorcy dostęp do TVP1, TVP2, TVP 3 (oddziały regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Znowelizowana ustawa tę listę okraja, wyrzucając z niej TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Na liście zostać mają trzy dotychczasowe stacje Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 i TVP3.

Ze zmian wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła w drodze rozporządzenia dopisać do listy do 30 dodatkowych kanałów. Branżowy portal podaje, że do listy obowiązkowych kanałów ma zostać dodane TVP Info i TVP Kultura, a obowiązek udostępniania właściwej abonentom wersji regionalnej TVP3 musiałyby wypełnić platformy satelitarne. Nowelizacja ma wprowadzić także możliwość wydawania koncesji dla stacji telewizyjnych na mniej niż 10 lat – zapowiada Wirtualna Polska.

Źródło: Wirtualna Polska, Wirtualne Media

Czytaj także