18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kogo wystawią?

ONA zastąpi Dudę? PiS szuka nowego prezydenta

Wojciech Kozicki
25.01.2023  16:29
Prezydent Szydło? Duda, wybory i decyzje PiS
Prezydent Szydło? Duda, wybory i decyzje PiS Fot: Markus Schreiber/Associated Press/East News

Wybory prezydenckie dopiero w 2025 roku, ale w PiS już zaczyna się dyskusja, kto zastąpi Andrzeja Dudę. Zdaniem politologa Sławomira Sowińskiego, Prawo i Sprawiedliwość na jego miejsce może wybrać Beatę Szydło. Polacy są jednak innego zdania...

Andrzej Duda jeszcze języka angielskiego nie doszlifował, a koniec drugiej kadencji tuż tuż. W PiS trwają już rozmowy kto będzie nowym kandydatem na prezydenta w 2025 roku. Politolog Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z Wirtualną Polską wskazał Beatę Szydło jako kandydatkę PiS na prezydenta w nadchodzących wyborach. Dlaczego właśnie Beata Szydło?

Szydło prezydentem po Dudzie? Ryzwalizacja w PiS

Prof. Sowiński w programie "Newsroom WP" powiedział, że w PiS na pewno trwają już rozmowy o wyborach prezydenckich. Jest zdania, że w partii trwa również związana z nimi rywalizacji, którą wygra prawdopodobnie Beata Szydło. Nie ma za wielu wrogów w partii, a do tego jest obecnie poza krajową politykę, więc nie znajduje się pod ostrzałem opozycji.

Jest popularna wśród wyborców PiS-u. Jest kobietą, a to moim zdaniem też jest atut, no i jest przede wszystkim doświadczonym politykiem szanowanym we własnej partii – ocenił prof. Sowiński. (WP.pl)

Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje, że obecnie rządzący będą mieli poważny dylemat kogo wystawić w wyborach prezydenckich. Podano nazwiska siedmiu polityków Zjednoczonej Prawicy, potencjalnych kandydatów na prezydenta. Są to Mariusz Błaszczak, Przemysław Czarnek, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Elżbieta Witek i Zbigniew Ziobro. Jedynie 4,3% osób wskazało Beatę Szydło. Liderem okazał się Mateusz Morawiecki zdobywając 9% głosów. 2,9 proc. ankietowanych uważa, że to lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro byłby najlepszym kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta. 49,5 proc. ankietowanych przez SW Research nie miało w tej kwestii zdania.

Co dalej z Beatą Szydło? Sondaż

W grudniu 2022 roku w sondażu United Surveys dla WP Polacy wypowiedzieli się na temat politycznej przyszłości europosłanki PiS. 47,1 proc. Polaków uważa, że Szydło powinna pozostać "szeregową posłanką" w Parlamencie Europejskim. 15,1 proc. osób uznało, że powinna zostać premierem.

Beata Szydło była oburzona sondażem i skomentowała go ostro na Twitterze.

Doceniam troskę Wirtualnej Polski o moją przyszłość, ale decyduję o niej ja sama. Może przeprowadzimy sondaż, jaka ma być przyszłość redaktorów Wirtualnej Polski? Firma United Surveys na pewno chętnie przeprowadzi sondaż, byle tylko zapłacić odpowiednią sumę – napisała Beata Szydło na Twitterze.

Czytaj także