18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Opozycja ograna?

Oto NOWY PLAN Dudy!? Opozycja podłożyła mu się wspólnym oświadczeniem!

24.10.2023  15:51
Duda ma nowy plan!
Duda ma nowy plan! Fot: praszkiewicz/Shutterstock

Według informacji Wirtualnej Polski, prezydent Andrzej Duda może podjąć zaskakującą decyzję, która prawdopodobnie doprowadzi do tarć na opozycji. Choć wspólnym kandydatem na premiera zwycięskich ugrupowań jest Donald Tusk, Duda może wybrać kogoś innego.

Wybory parlamentarne 2023 wygrał PiS, ale jasne jest, że nie stworzy rządu. Tuż po ogłoszeniu wyników late poll pracowni Ipsos mowa była o tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła wejść w koalicję z PSL. Rzekomo Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oferowano nie tylko premiera i ministerstwa, ale także poparcie go w wyborach prezydenckich.

Wszelkie tego rodzaju spekulacje były już ucinane choćby przez Miłosza Motykę oraz Szymona Hołownię. Nic dziwnego, Prawo i Sprawiedliwość może mieć problemy we wzbudzaniu zaufania wśród swoich wrogów. Co teraz zrobi Andrzej Duda? Czy PiS ma plan?

Mimo wszystko Jarosław Kaczyński zapowiadał podczas wieczoru wyborczego realizację programu. Wiele wskazuje jednak na to, że Prawo i Sprawiedliwość przejdzie teraz przez okres restrukturyzacji, żeby nie użyć słowa „rozpadu”. W partii zaczęło się polowanie na czarownice, Duda mianuje nowego szefa gabinetu, rzekomo pali się poufne dokumenty, a Sebastian Kaleta zapowiada bitwę z Mateuszem Morawieckim.

Konsultacje u prezydenta. Kto będzie nowym premierem?

Andrzej Duda zaprosił do siebie na konsultacje przedstawicieli partii, które dostały się do Sejmu. Niedługo wcześniej opozycja demokratyczna na konferencji prasowej ogłosiła, że ich wspólnym kandydatem na premiera będzie Donald Tusk. Już wczoraj podawano to nieoficjalnie, wraz z potencjalnym podziałem stanowisk w rządzieLewica najbardziej chce edukację, natomiast Trzecia Droga rolnictwo. Z Dudą spotkał się m.in. Mateusz Morawiecki, a także Donald Tusk. Kto stworzy rząd po wyborach? Czy prezydent ma jakiś plan, który stworzył wraz z politykami PiS?

Wirtualna Polska dotarła do informacji dotyczących planu Andrzeja Dudy na najbliższe tygodnie. WP ustaliło, że w poniedziałek prezydent spotkał się z ministrami i stworzył strategię na wybór nowego rządu.

Prezydent woli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony nie chce stawiać pod ścianą swojego środowiska politycznego i oddać misję rządu w ręce szefa Platformy. Zdaje też sobie sprawę, że obecnie PiS nie ma większości sejmowej. Dlatego będzie grał na to, co się wydarzy na pierwszym posiedzeniu Sejmu, podczas wyboru marszałka Sejmu. Gdyby padła ze strony PiS propozycja wyboru kogoś z ludowców, mogłoby to opozycyjną większość skłócić. Do wyboru marszałka Sejmu, wówczas by nie doszło. A dla prezydenta "papierkiem lakmusowym" sejmowej większości jest powołanie marszałka - mówi dla WP ktoś z otoczenia prezydenta.

Tym samym mówi się o tym, że prezydent może wybrać na premiera nie Donalda Tuska, lecz Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jest to zarazem reakcja na wspólne oświadczenie, jak i na wcześniejsze tarcia na opozycji pomiędzy PSL a Lewicą, m.in. Lewicą Razem, która groziła wetem.

„Wariant z Kosiniakiem jest również rozpatrywany, jeśli prezydent zdecydowałby się jednak powierzyć misję utworzenia rządu PiS-owi w pierwszym kroku. Po nieudanej operacji wyznaczyłby Kosiniaka jako kandydata na premiera. Wówczas mógłby go poprzeć PiS, ale już nie Platforma, Polska2050 i Lewica. Byłby to rząd mniejszościowy, który prędzej czy później oznaczałby wcześniejsze wybory”, czytamy w WP.

Natomiast w TVN24 polityk PSL Władysław Teofil Bartoszewski stwierdził, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, spodziewa się, że Kosiniak-Kamysz zwyczajnie odmówi ze względu na wcześniejsze ustalenia z liderami KO i Lewicy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje