18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rząd kręci bat na palaczy? Papierosy w Polsce będą nielegalne

Redakcja
09.01.2019  13:10
papierosy nielegalne od 20 maja
papierosy nielegalne od 20 maja Fot: Pixabay

Od 20 maja w całej Unii Europejskiej obowiązywać mają nowe przepisy, które wymagają zarejestrowania każdej sprzedanej paczki papierosów w specjalnym systemie. Polski rząd nie zaczął jednak żadnych przygotowań do tego procederu, więc najprawdopodobniej, kupowanie papierosów stanie się już za kilka miesięcy w naszym kraju nielegalne.

Palisz? Już za chwilę możesz mieć z tym spory problem. Od 20 maja 2019 roku w życie wchodzi dyrektywa Unii Europejskiej, wedle której każda paczka papierosów, będzie wymagała rejestracji. Śledzeniem wyrobów tytoniowych zajmie się specjalny system - Track&Trace, jednak prawdopodobnie nie w Polsce.

ZOBACZ: Problem z papierosami w Polsce. Sprzedaż będzie niemożliwa?

Papierosy w Polsce nielegalne? Rząd spóźnił się ze zmianami

W Polsce bowiem, mimo upływu czasu, politycy nawet nie rozpoczęli debatować o zmianach. Aby podporządkować się unijnym przepisom, potrzebna jest ustawa wdrażająca nowe przepisy, nad tą rząd jednak nie pracuje.

Opieszałość polityków skutkować może jednym - Polska nie zdąży się przygotować, a Polacy nie będą mogli legalnie kupować wyrobów tytoniowych. To kłóci się z samą ideą wprowadzenia w Europie Track&Trace - system ma za zadanie całkowitą eliminacje nielegalnego handlu tytoniem.

Trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy - powiedział Money.pl dyrektor Polskiej Izby Handlowej - Maciej Ptaszyński.

Czy brak działań ze strony rządu rzeczywiście może zaszkodzić Polakom? Okazuje się, że tak. jeśli politycy nie zaczną działać, żaden papieros wyprodukowany po 20 maja nie opuści fabryki i nie będzie dostępny w sprzedaży. Palacze będą mogli oczywiście zakupić towar dopuszczony do obiegu wcześniej, jednak te zasoby szybko się skończą.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w paczkach papierosów. Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucję