18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Biedroń kontra Kościół. Duchowni mogą stracić miliardy

Redakcja
07.01.2019  13:45
Robert Biedroń i jego nowa partia tworzą program wyborczy na "Burzach mózgów", pojawiają się kolejne daty i miejsca spotkań z Biedroniem. Kościół straci?
Robert Biedroń i jego nowa partia tworzą program wyborczy na "Burzach mózgów", pojawiają się kolejne daty i miejsca spotkań z Biedroniem. Kościół straci? Fot: Tadeusz Wypych/REPORTER/East News

Robert Biedroń, były prezydent Słupska, wystartuje jako nowa siła polityczna w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu. Ruch polityczny ma już pierwsze postulaty. Kościół może mieć poważne problemy finansowe, jeśli Biedroń przejmie władzę w kraju.

Partia Biedronia nie ma jeszcze nazwy. Jak podaje „Wirtualna Polska”, mają tworzyć ją eksperci, doradcy i działacze. Szczegóły zostaną podane podczas kongresu na Torwarze. W ramach „Burzy mózgów” odbywają się już spotkania z wyborcami. Chociaż Biedroń chce oddzielić państwo od Kościoła, zaznacza, że nie chce z nim walczyć.

Pakiet: Świeckie Państwo i renegocjacja konkordatu

W programie nowego ruchu ma znaleźć się kwestia pieniędzy wydawanych w publicznych szkołach na lekcje religii. Biedroń już wcześniej zapowiadał, że chce odebrać Kościołowi przywileje i pieniądze. Tace kościelne miałyby być pod kontrolą, a zbiórki publiczne podlegałyby opodatkowaniu. Przyniosłoby to zysk dla budżetu w wysokości nawet 200 milionów złotych.

Jako prezydent Słupska wielokrotnie musiałem toczyć ciężkie boje z radnymi Platformy, bo oni uważali, że „trzeba dać kościółkowi pieniążki”. Tak mówili – „kościółkowi pieniążki”! Jakby to miało być takim średniowiecznym trybutem.Polacy są w dużej mierze antyklerykalni i czują, że Kościół jest dziś zbyt pazerny na wpływy – mówi Robert Biedroń. (wprost.pl)

To nie koniec oszczędności jakie spowiadają doradcy Biedronia. Likwidacja funduszu kościelnego i opodatkowanie księży na ogólnych zasadach miałoby przynieść 2,5-3 miliardy złotych wpływów do budżetu. Zasugerowano, że mogłyby zasilić np. Fundusz Alimentacyjny.

Konkurencją dla Biedronia może być Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Jej projekt ustawy zapowiada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii w szkołach. Księża nie byliby też ubezpieczeni za państwowe pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: Ile Kościół kosztuje Polaków? Szokujące kwoty

Robert Biedroń śpiewa Britney Spears na karaoke:

Czytaj także