18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojna z UE i Ukrainą?

Pilne orędzie Morawieckiego! "Nie cofniemy się!"

Wojciech Kozicki
12.09.2023  15:08
We wtorek 12 września premier Mateusz Morawiecki wygłosi orędzie. Interia: tematem ukraińskie zboże
We wtorek 12 września premier Mateusz Morawiecki wygłosi orędzie. Interia: tematem ukraińskie zboże Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki wygłosi specjalne orędzie do Polaków. We wtorek 12 września wieczorem wygłosi oficjalne stanowisko w sprawie importu ukraińskiego zboża. A więc wojna z Komisją Europejską?

Premier Mateusz Morawiecki postawi ultimatum Unii Europejskiej. Interia.pl ujawnia, że wieczorem podczas orędzia zabierze stanowisko w sprawie embarga na import ukraińskiego zboża. Ma ogłosić, że nawet jeśli Bruksela 15 września zniesie embargo na ukraińskie zboże, to Polska nie zastosuje się do tej decyzji. Wojna na dwa fronty? Ukraina zapowiedziała pozwanie Polski do sądu.

Orędzie Morawieckiego. Zboże z Ukrainy i walka z Komisją Europejską

Jak na razie Mateusz Morawiecki w mediach społecznych PiS zapowiedział, że „Polska nie pozwoli, by zalało nas ukraińskie zboże. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja brukselskich urzędników, my granicy nie otworzymy”. Zapewnił, że Polska będzie zapewniała wsparcie dla Ukrainy, ale rząd PiS musi też zadbać o interes polskich rolników. Dodał, że „Polacy decydują, jak mają wyglądać sprawy w naszym własnym domu”.

Mówimy o tym od dawna, orędzie premiera to kolejny dowód i sygnał zarówno do Polaków jak i do Brukseli, że mówimy serio i nie cofniemy się. Nie możemy pozwolić, by zakaz importu został z dnia na dzień zniesiony. To by oznaczało zalanie Polski ukraińskim zbożem. Dla polskich rolników byłaby to katastrofa. Nie tylko musieliby sprzedawać zboże po niższych cenach, ale w ogóle nic by nie sprzedali- ujawnił informator Interii z rządu PiS.

W Brukseli i Strasburgu późnym popołudniem odbędą się we wtorek kolejne rozmowy w sprawie przyszłości embarga na ukraińskie zboże. Natomiast w środę 13 września odbędzie się posiedzenie specjalnej platformy ds. ukraińskiego zboża, w skład której wchodzą przedstawiciele pięciu krajów UE, Ukrainy i KE.

Jak na razie pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika podlegają zakazowi importu na rynki Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji. Ograniczenia dotyczące importu ukraińskiego zboża mają wygasnąć 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wystąpi w debacie w Parlamencie Europejskim dotyczącej ukraińskiego zboża.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje