18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pokłosie "Tylko nie mów nikomu"

PiS bierze się za pedofilów. Zmienia prawo, kary będą cięższe

14.05.2019  13:09
PiS zwiększa kary za pedofilię
PiS zwiększa kary za pedofilię Fot: Piotr Molecki/East News

Po premierze filmu braci Sekielskich polscy politycy nagle zauważyli potrzebę walki z pedofilią. PiS z marszu wziął się za zmianę prawa i niemal od ręki, we wtorek, zwiększył kary dla przestępców seksualnych.

We wtorek rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o zwiększeniu kar dla pedofilów. Te mają być znacząco wyższe i lepiej egzekwowane. Co zmieni się w prawie?

Cięższe kary dla pedofilów

Zmiany w prawie, na konferencji prasowej przed dziennikarzami, przedstawili premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W czasie wystąpienia polityków padło wiele mocnych deklaracji.

Każde bestialskie przestępstwa na czele z pedofilią nie mogą być w żaden sposób łagodnie traktowane - mówił Morawiecki.

Zapowiedział też, że w przypadku pedofili nie może być mowy o zawieszeniu kary i że podniosą wiek, w którym mowa o pedofilii z 15 na 16 lat.

30 lat dla gwałciciela

Najważniejsze zmiany w kodeksie karnym dotyczyć będą długości kary pozbawienia wolności. I tak górna granica wzrośnie z 25 do 30 lat więzienia. Zmieni się też granica dolna. Za gwałt na nieletnim sprawca trafi za kratki na minimum 5 lat (wcześniej - 3). Jeśli zaś wynikiem pedofilii będzie śmierć dziecka, sprawcy grozić będzie dożywocie.

To jednak nie wszystko. Od teraz przestępstwo pedofilii nie będzie ulegało przedawnieniu. Do tej pory zgłaszanie przypadków nadużyć seksualnych na dzieciach, po czasie dłuższym niż 20 lat, było bezcelowe. Według nowego prawa nie będzie takich ograniczeń.

PiS wprowadza też nowy rodzaj przestępstwa - szczególnie mocno karanego. Chodzi o opiekunów - w tym np. opiekunów kolonijnych, rodziców, nauczycieli czy - w szczególnych wypadkach - także księży (przynajmniej domyślnie). Opiekun dopuszczający się gwałtu na nieletnim, będzie mógł trafić do więzienia na 8-30 lat.

Ponadto każdy pedofil z zasady, obligatoryjnie, obejmowany będzie zakazem zbliżania się i kontaktowania z ofiarą.

Ziobro i Morawiecki zapowiedzieli także uzupełnienie rejestru pedofilów o nowe, szczegółowe informacje na temat sprawców.

Niestety, na konferencji nie podano żadnych informacji o karach dla pedofili, którzy nie dopuścili się gwałtu, ale molestowali dzieci.  

Przeczytaj więcej
Komentarze