Bubel rządu

PiS namieszał w prawie! Pedofile staną się bezkarni

21.05.2019  11:12
PiS namieszał w prawie. Pedofile bezkarni
PiS namieszał w prawie. Pedofile bezkarni Fot: Piotr Molecki/East News

Rząd PiS w zawrotnym tempie przyjął zmiany w kodeksie karnym i szczyci się, że zaostrzył kary dla pedofilów. Krakowski Instytut Prawa Karnego alarmuje - część przestępców seksualnych stała się bezkarna.

Krakowski Instytut Prawa Karnego alarmuje - zmiany w karaniu pedofilii, wprowadzone przez PiS, to bubel prawny! Dlaczego? Bo w napisanej na kolanie nowelizacji, zniesiono karalność jednego z przestępstw!

Pedofile bezkarni po nowelizacji kk

Kto doprowadza osobę poniżej 15 roku życia do obcowania płciowego, jest przestępcą pedofilem i podlega karze pozbawienia wolności. Przynajmniej wedle obowiązującego dotąd prawa. Bo to nowe, wprowadzone w ostatnim tygodniu, przepis ten znosi.

PiS podzielił na części art. 200 kk i tak poprzenosił zawarte w nim przepisy, że jeden z nich całkowicie stracił sens i nie będzie obowiązywał.

Art. 200 § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2do 12.  - mówił do tej pory kodeks karny.

Zapis o "doprowadzeniu do obcowania płciowego" został przeniesiony z paragrafu 1 do paragrafu 3. Oznacza to, że czynność taka nie będzie już przestepstwem - alarmują specjaliści z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

PiS ogranicza stosowanie środków zapobiegawczych

To jednak dalej nie koniec. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że nowelizacja ustawy o karaniu pedofilów ogranicza stosowanie wobec przestępców środków zabezpieczających. Co się zmieni?

Obowiązek poddania się terapii, dozór elektroniczny czy umieszczenie pedofila w zakładzie psychiatrycznym dalej będą możliwe, ale tylko wobec przestępców, którzy dopuścili się czynów zabronionych na dzieciach od 7 do 15 roku życia. Wedle nowego prawa, pedofilów, którzy skrzywdzili dzieci młodsze, nie będzie można objąć środkami zabezpieczającymi!

Przeczytaj więcej
Komentarze