18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wzorem Trump?

PiS nie odda władzy? Kamiński obawia się ZAMACHU STANU

14.11.2022  21:34
PiS nie odda władzy?
PiS nie odda władzy? Fot: Piotr Molęcki/East News, Laski Diffusion/EAST NEWS

Senator Michał Kamiński z klubu Koalicja Polska-PSL obawia się, że PiS, jeśli przegra wybory, nie odda władzy po dobroci. W najgorszym przypadku może dojść do sytuacji analogicznej do szturmu na Kapitol, gdy Donald Trump nie uznał wyniku wyborów, ponieważ nie wygrał. Chciał wówczas siłą przejąć władzę w USA.

Gośćmi „Faktów po Faktach” byli poseł Cezary Tomczyk z KO oraz senator Michał Kamiński z klubu Koalicja Polska-PSL. Skomentowali tam ostatni sondaż opublikowany na portalu OKO.Press, który wskazuje na zwycięstwo PiS, lecz brak możliwości stworzenia przez Zjednoczoną Prawicę rządu. Cezary Tomczyk stwierdził, że „z miesiąca na miesiąc poparcie dla PiS topnieje”.

Wydaje się, że opozycja ma gigantyczną szansę, by przejąć w Polsce władzę. Ale chciałbym wyraźnie to powiedzieć. PiS-u nie wystarczy pokonać o włos. Trzeba wygrać tak, by go pokonać i wbić go w ziemię, by rozpędzić go na cztery strony świata. Dlatego, że jeśli różnica w głosach będzie niewielka, PiS będzie dokonywać machlojek, jak w wyborach Trzaskowski-Duda

- stwierdził Cezary Tomczyk.

Czy PiS odda władzę?

Obawa, że PiS albo będzie fałszował wybory, albo nie odda władzy w inny sposób, wymusza konieczność pokonania partii Jarosława Kaczyńskiego z odpowiednio dużą przewagą. Musi być jasne, że to nie oni cieszą się odpowiednim zaufaniem społecznym potrzebnym do rządzenia krajem. W innym wypadku może dojść do strasznych scen, porównywalnych do szturmu na Kapitol w USA, gdy Donald Trump, niczym afrykański watażka, nie uznał wyniku demokratycznych wyborów. Tę obawę podziela Michał Kamiński.

Liczenie na to, że PiS odda władzę w wolnych wyborach, w uczciwej grze oddam nam władzę, jest naprawdę… Zwłaszcza po tym, co stało się w USA. Nie mam na myśli ostatnich wyborów, ale to, co zrobił Donald Trump. W niemal najbardziej stabilnej demokracji świata był w stanie nie uznać wyniku wyborów i doprowadzić niemal do zamachu stanu. Znając dziś mentalność rządzących Polską, nie mogę się nie obawiać, że nie będą w stanie zaakceptować własnej porażki

- powiedział Kamiński w „Faktach po Faktach”.

Senator Kamiński dodał, że postara się „przekonać przyjaciół z opozycji, by w konstruktywnym wotum nieufności zmienić rząd”. Tomczyk stwierdził, że Koalicja Obywatelska złoży taki wniosek, gdy tylko będzie możliwy do przegłosowania.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także