18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Reforma kodeksu karnego

PiS przegłosował nieludzkie prawo. Papież nazywa je: "ukrytą karą śmierci"

14.06.2019  09:36
PiS przegłosował nieludzkie prawo. Papież nazywa je: "ukrytą karą śmierci"
PiS przegłosował nieludzkie prawo. Papież nazywa je: "ukrytą karą śmierci" Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER

PiS przegłosował prawo, które papież Franciszek nazwał: "ukrytą karą śmierci". Aby wcielić je w życie brakuje już tylko podpisu prezydenta.

Sejm w czwartek przegłosował prawo, które krytykuje nawet sam papież Franciszek. Do wprowadzenia go w życie brakuje już tylko podpisu prezydenta.

Nowelizacja kodeksu karnego wiele zmieni. Między inny został rozszerzony podstawowy wymiar kary z 15 do 30 lat więzienia. Nie to jednak budzi największe kontrowersje. 

Nieludzkie prawo PiS-u

Przedmiotem krytyki Głowy Kościoła i oburzenia społeczeństwa jest wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia. Oznacza to, że człowiek na nie skazany nie będzie miał możliwości warunkowego zwolnienia. Eksperci są zgodni co do tego, że taki więzień nie mając już nic do stracenia - będzie stanowił zagrożenie dla innych.

Nie tylko eksperci, ale również Europejski Trybunał Praw Człowieka skrytykował ten pomysł. Uznał on, że kara ta jest nieludzka i zakazana Europejską konwencją praw człowieka. Nie raz i nie dwa PiS pokazywał, że nie bardzo patrzy na to, co sądzi o ich działaniach Europa.

Papież Franciszek nazwał taką karę: "ukrytą karą śmierci". Niemniej, Zbigniew Ziobro dalej zapowiada doprowadzenie do końce reformy systemu sprawiedliwości. 

Przeczytaj więcej
Komentarze