18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

w końcu?

PiS uchwalił kolejne 500 plus. Nie dostaną go wszyscy potrzebujący

09.07.2019  13:35
PiS ustalił 500 plus dla niepełnosprawnych
PiS ustalił 500 plus dla niepełnosprawnych Fot: Artur Szczepanski/REPORTER

Rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwalił projekt ustawy o 500 plus... dla niepełnosprawnych.  Nowe prawo wejdzie w życie jesienią.

Niepełnosprawni bardzo długo i nieskutecznie walczyli o jakąkolwiek pomoc od państwa. Politycy PiS zdawali się jednak nie dostrzegać ich potrzeb, aż do maja, gdy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejny "plus" od partii.

Premier niepełnosprawnym obiecał 500 złotych, a we wtorek 9 lipca rząd w końcu zajął się tym projektem. Ustawa została uchwalona. O świadczenia będzie można ubiegać się od 1 września.

500 plus nie dla każdego

Kto dostanie 500 plus? Nie wszyscy niepełnosprawni mogą na nie liczyć. Pieniądze przewidziane są dla dorosłych niepełnosprawnych, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji, z ustalonym prawem do świadczeń (emerytury, renty, renty socjalnej bądź zasiłku stałego).

O tym, czy dana osoba otrzyma "plus", zdecyduje - po złożeniu odpowiednich dokumentów - ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy - czytamy w projekcie ustawy.

Co ważne, pieniądze przysługiwać będą jedynie osobom, których miesięczny dochód (zsumowany z nowym świadczeniem) nie przekroczy 1600 złotych. 500 plus dla niepełnosprawnych będzie zwolnione z podatku, nie będzie uwzględniane w dochodzie, nie będzie od niego odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne i środków tych nie będzie mógł zająć komornik.

Przeczytaj więcej
Komentarze