18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zapłacimy wszyscy

Od nowego roku ceny w górę! PiS szykuje nam ostre podwyżki

31.08.2019  14:58
Od nowego roku ceny w górę! PiS szykuje nam ostre podwyżki
Od nowego roku ceny w górę! PiS szykuje nam ostre podwyżki Fot: Kancelaria Premiera

Rząd PiS przygotował plan budżetowy dla Polski na 2020 rok. Premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że Polakom będzie żyło się lepiej, a budżet nie ma deficytu. Zapomniał wspomnieć, że czeka nas cała długa lista... podwyżek.

PiS obiecuje nam dobrobyt, planuje budżet bez deficytu i uparcie twierdzi - przynajmniej w publicznych wystąpieniach - że Polakom nie grozi nic, poza coraz lepszymi warunkami życia.

Tymczasem już wiadomo, że od 2020 roku czekają nas podwyżki. Bynajmniej, nie płac, a podatków i cen. Za co zapłacimy więcej?

Będzie drożej

Tego, że czeka nas droższa przyszłość, dowiadujemy się nie z tajnych dokumentów i przecieków, a z... uzasadnienia projektu budżetu na 2020 rok. A jak podaje Business Insider, mowa była o tym już wcześniej.

W górę pójdą między innymi ceny alkoholu. Więcej zapłacimy za piwo, wino, wódki itp, ale też papierosy - tradycyjne i "nowatorskie" oraz tytoń. A to nie koniec.

Nie pijesz alkoholu? Nie palisz papierosów? I tak będziesz płacić więcej. Za prąd.

W 2020 r. obowiązywać będzie stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh, co wynika z przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U poz. 2538, z późn. zm)

- podaje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu budżetu na 2020 rok.

Równocześnie na 2020 r. przewiduje się indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie

- czytamy.

Do budżetu państwa z "uszczelnienia akcyzy" trafi w 2020 roku nawet 1,15 miliarda złotych.

logo Tu się dzieje