18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. W całym kraju żałoba narodowa. Znamy szczegóły

Redakcja
16.01.2019  11:55
pogrzeb Pawła Adamowicza żałoba narodowa
pogrzeb Pawła Adamowicza żałoba narodowa Fot: FACEBOOK/PAWEŁ ADAMOWICZ

Pogrzeb zamordowanego w czasie Finału WOŚP prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza - odbędzie się w sobotę w Bazylice Mariackiej. Tego dnia prezydent Andrzej Duda ogłasza w całej Polsce żałobę narodową.

Pierwsze informacje na temat pogrzebu tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, pojawiły się już we wtorek, jednak dopiero w środę poznaliśmy szczegóły uroczystości. O godzinie 11.00 odbyła się specjalnie zwołana konferencja prasowa, z której dowiedzieliśmy się, kiedy dokładnie i gdzie pożegnany zostanie polityk.

Szczegółowe informacje na temat uroczystości pogrzebowych przekazała zastępczyni prezydenta Gdańska, Aleksandra Dutkiewicz. We wstępie swojego wystąpienia podziękowała za słowa wsparcia i wyrazy solidarności płynące z całej Polski.

Przede wszystkim dziękuję za wszystkie wyrazy solidarności, dobroci, w imieniu rodziny, ale także moim własnym. Czuję, że ten testament pana prezydenta, słowa wypowiedziane w niedzielę na scenie już powoli się spełniają. Ilość dobroci, którą sami sobie okazujecie, ale okazujecie też bliskim pana prezydenta, mi, współpracownikom... To już się dzieje - powiedziała.

Pogrzeb prezydenta Adamowicza. Szczegóły

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, jednak już w czwartek, w Gdańsku, rozpoczną się oficjalne uroczystości pogrzebowe. O godzinie 15.00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa, na której spotkają się radni wszystkich kadencji od 1990 roku.

Od godziny 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna prezydenta. Dzięki temu każdy mieszkaniec Gdańska czy Polski będzie mógł przez kolejne 24 godziny osobiście pożegnać polityka. W Centrum, dla obywateli,  wystawiona będzie w tym czasie także księga kondolencyjna.

Trumna prezydenta Adamowicza pozostanie w Centrum Solidarności do piątku, do godziny 17.00. Wtedy też zostanie odprowadzona w pochodzie do Bazyliki Mariackiej, w której wieczorem odprawiona będzie msza święta za polityka. Trumna pozostanie tam do północy.

Od rana w sobotę, w Bazylice wystawione będą prochy prezydenta, a na godzinę 12.00 zaplanowana jest msza pogrzebowa. Nabożeństwo odprawi metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

ZOBACZ:  Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł po ataku nożem

Apel żony prezydenta Adamowicza: nie przynoście kwiatów, wpłacajcie datki na WOŚP i hospicjum

Zgodnie z tradycją i wolą rodziny, prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. Żona zmarłego polityka apeluje, by osoby, które planują go pożegnać, nie przynosiły ze sobą zniczy i kwiatów. Zamiast tego rodzina zamordowanego prezydenta apeluje o wpłacanie datków na WOŚP i hospicjum księdza Dutkiewicza.

Apelujemy: nie przynoście kwiatów i zniczy, wspierajcie finansowo te dwa dzieła. To są żywe pomniki pamięci pana prezydenta - powiedziała wiceprezydent Dulkiewicz w czasie wystąpienia.

Rodzina Pawła Adamowicza prosi ponadto o nie składanie kondolencji.

Cała uroczystość pogrzebowa transmitowana będzie w Gdańsku na specjalnych telebimach. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie można zobaczyć ją w telewizji. Nie ma też jak na razie informacji o tym, jacy przedstawiciele rządu pojawią się w sobotę w Gdańsku.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy, w całej Polsce obowiązywać będzie tego dnia żałoba narodowa.

ZOBACZ TEŻ:  Gdański WOŚP i obniżone wymogi bezpieczeństwa. Finał nie był imprezą masową

Czytaj także