18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polityk PiS poluje na czarownice. Sabaty w Polsce pokona pieśniami religijnymi

Redakcja
20.12.2018  12:21
Polityk PiS poluje na czarownice
Polityk PiS poluje na czarownice Fot: Public Domain Pictures

Polityk PiS Mariusz Gosek chce usunąć czarownice z województwa świętokrzyskiego. Jego zdaniem region należy promować nie zabobonami, a wiarą i patriotyzmem.

Z czego słynie województwo świętokrzyskie? Jako region turystyczny często kojarzone jest z Łysą Górą, sabatami i czarownicą na miotle. Tą ostatnią ma zresztą w logo, ale być może, już niedługo.

Jeden z lokalnych polityków rozpoczął bowiem właśnie swego rodzaju krucjatę. Mariusz Gosek, który w sejmiku województwa zasiada z ramienia PiS twierdzi, że główny symbol świętokrzyskiego - czarownica na miotle, musi zniknąć.

Zniwelować trzeba organizowane w celach zabawowych sabaty, a wszelkie powiązania województwa z wiedźmami i odwoływanie się do czarów należy przekształcić w kult religii katolickiej. Nawet słynąca ze zlotów czarownic Łysa Góra powinna być kojarzona, zdaniem Goska, jako miejsce kultu Jezusa, a nie wiedźm i słowiańskich bożków.

Nasz region to bogactwo tradycji związanej z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, to święty Krzyż (bazylika na Łysej Górze) czy Wiślica, które mogą bardzo dobrze nas identyfikować, bardziej niż czarownica na miotle - powiedział polityk Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Okazuje się przy tym, że sekretarz generalny Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry nie chce rezygnować z wiedźm w stu procentach. Twierdzi, że mogą zostać, ale promocja regionu powinna w głównej mierze opierać się nie na nich, a na patriotyzmie, tradycji i wierze.

Nie rezygnujemy z legend i baśni, ale niech w takiej sferze one pozostaną, chodzi o zachowanie właściwych proporcji. Pieniądze, które były wydatkowane na promocję wydarzeń kojarzonych z czarownicą np. Sabat Czarownic, można rozłożyć na wiele wydarzeń w tym np. koncertów religijnych, promocji turystyki religijnej, wydarzeń kulturalnych promujących tradycje patriotyczne regionu - stwierdził.

ZOBACZ TEŻ: 

Przeczytaj więcej
Komentarze