18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Politycy deklarują pomoc

Polska odbuduje Notre Dame? Ułatwimy Europie powrót do wartości

Emilia Waszczuk
16.04.2019  10:12
Spłonęła katedra Notre dame. Polscy politycy deklarują pomoc
Spłonęła katedra Notre dame. Polscy politycy deklarują pomoc Fot: FRANCOIS GUILLOT/AFP/East News

Minister kultury Piotr Gliński zadeklarował w TVP Info, że Polska pomoże Francji w odbudowie katedry Notre Dame. Twierdzi, że wzniesienie świątyni będzie dla Europy refleksją nad jej dziedzictwem i tożsamością. Do sprawy odniosła się też wicepremier do spraw społecznych, Beata Szydło.

W poniedziałek około godziny 19.00 wybuchł pożar katedry Notre Dame. Spaleniu uległ dach i jedna z wież oraz całe drewniane wnętrze budynku. Główna nawa i konstrukcja zachowały się w na tyle dobrym stanie (zawaliło się ok. 2/3 stropu), że możliwy powinien być remont budynku.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że budynek zostanie odbudowany i ogłosił zbiórkę pieniędzy. Już teraz jeden z francuskich milionerów zapowiedział wpłacenie na ten cel 100 milionów euro.

Gliński: Pomożemy Francji!

Tymczasem pomoc Francji deklaruje też Polska. Już wczoraj, gdy podano informację o pożarze, jako pierwszy pomoc Francji deklarował premier Mateusz Morawiecki.

Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze - napisał na Twitterze. - Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy.

Minister kultury Piotr Gliński we wtorkowy poranek odwiedził studio TVP Info i zapowiedział, że nasz rząd i kraj chętnie przyłożą się do ponownego wzniesienia jednej z najsłynniejszych świątyń.

Dobrze, że prezydent Macron odniósł się do solidarności z francuskimi katolikami - powiedział. - Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków - dodał.

Gliński wyraził ubolewanie nad stanem Notre Dame przed pożarem. Wspomniał swoją wizytę w katedrze i nie dowierzał, jak to możliwe, by zabytek odwiedzany co roku przez rzesze ludzi był tak niedofinansowany.

Ksiądz proboszcz mówił dużo o kłopotach z zebraniem odpowiednich środków na renowację, na utrzymanie katedry, która jest rocznie odwiedzana przez miliony turystów. To paradoksalne- powiedział.- Myśleliśmy też, że być może Polska mogłaby przyczynić się do odnowienia kolejnej kaplicy. Wszystkie boczne kaplice w Notre Dame były i są bardzo zaniedbane - dodał.

Minister wyraził też nadzieję, że odbudowa katedry będzie dla Francji Europy rodzajem refleksji nad drogą, którą podąża i przyczyni się do odbudowy wartości.

Trzeba też spojrzeć w takim duchu integracji pozytywnej, że z każdej klęski, z każdego nieszczęścia, można budować jakąś nadzieję. Jeżeli władze Francji podejdą do tego odpowiednio, to dobrze będzie także dla francuskiej tożsamości - mówił. - Po klęsce przychodzą lepsze dni. Człowiek na tyle znajduje w sobie siły do odbudowywania życia w różnej formie, więc miejmy nadzieję, że i ta odbudowa będzie rodzajem takiej pozytywnej refleksji nad dziedzictwem Europy i nad tym, że jesteśmy za to dziedzictwo odpowiedzialni.

Zobacz także

Bata Szydło obiecuje pomoc

Pomoc w odbudowie katedry Notre Dame zadeklarowała też wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Polityk w "Rozmowie Piaseckiego" zapewniła, że Polska pomoże Francji i czeka tylko na sygnał.

W tej chwili będziemy na pewno czekać na sygnał ze strony prezydenta Francji. Wczoraj prezydent Macron zapowiedział, że katedra będzie odbudowana, na pewno będziemy się chcieli włączać - mówiła w TVN24.

Beata Szydło nie wie jeszcze, jaką formę wsparcia Polska zadeklaruje Francji. Jest jednak pewna, że musimy coś zrobić, bo Notre Dame to symbol chrześcijaństwa.

Natomiast to też chodzi o pewien symbol, o wsparcie: katedra Notre Dame to symbol chrześcijańskiej Europy, więc na pewno bardzo ważne, byśmy się wszyscy połączyli w tej odbudowie - powiedziała.

Zobacz także