18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska nie poparła Globalnego Paktu ws. Uchodźców. "Nie gwarantuje bezpieczeństwa"

Redakcja
19.12.2018  10:34
Polska i przyjmowanie imigrantów - polski rząd nie przyjął paktu ONZ o nazwie GCM w Marrakeszu, a teraz nie wziął udziału w głosowaniu nad GCR.
Polska i przyjmowanie imigrantów - polski rząd nie przyjął paktu ONZ o nazwie GCM w Marrakeszu, a teraz nie wziął udziału w głosowaniu nad GCR. Fot: Gov.pl

Polska kontra dobrowolne przyjmowanie uchodźców. Najpierw odrzuciła porozumienie z Marrakeszu (Global Compact for Migration, GCM), a teraz nie podpisała kolejnego dokumentu ONZ. Globalny Pakt ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR) został odrzucony przez polski rząd.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na swojej stronie internetowej, że Polska wyraziła swoje stanowisko przez nieuczestniczenie w głosowaniu. Pojawiły się obawy, że dokument GCR byłby wykorzystywany przez np. podmioty ONZ i organizacje pozarządowe do wywierania wpływu na kraj jeśli chodzi o przesiedlenia, a jego niewiążący charakter może być złudny.

Przypominamy, że wcześniej polski rząd nie poparł porozumienia Global Compact for Migration (GCM). Jak zaznaczył minister Joachim Brudziński podczas październikowej konferencji G6 w Lyonie, projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji. Porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi. Z porozumienia Global Compact, oprócz Polski, wycofały się m.in. Austria, sprawująca obecnie Prezydencję w Radzie UE, Węgry, Czechy oraz USA – podano na stronie rządowej.

Internauci w komentarzach wyrazili poparcie dla decyzji polskiego rządu. Niektórzy zwietrzyli jednak podstęp.

Pierwszy raz odnoszę wrażenie, że rządzący to dorośli ludzie, a nie banda dużych przedszkolaków – uważa fallout444. (wykop.pl/fix)

Dobra wiadomość, bo myślałem, że stchórzymy – odetchnął z ulgą chudogruby. (wykop.pl/fix)

Super, nie podpisali. A tymczasem tylnymi drzwiami wejdą tłumy Filipińczyków – obawia się 4pietrowydrapaczchmur. (wykop.pl/fix)

Zwrócono też uwagę na elementy politycznej deklaracji GCR i zawarte w nim dwuznaczności. Szef polskiego MSWiA uważa także, że we wspomnianym pakcie nie położono odpowiedniego nacisku na rozwiązanie problemów uchodźców w ich ojczyznach. 

ZOBACZ TEŻ: Trump grozi imigrantom. Pozwolił użyć "śmiercionośnej siły"

Czytaj także