18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes będzie wściekły

Kaczyński znieważony konstytucją? Sąd: metody jak z PRL-u

09.05.2019  16:18
Kaczyński znieważony konstytucją? Sąd: metody jak z PRL-u
Kaczyński znieważony konstytucją? Sąd: metody jak z PRL-u Fot: Jan BIELECKI/East News

Koszulka z napisem "konstytucja" nie znieważyła pomnika Lecha Kaczyńskiego? Sad Okręgowy w Szczecinie zdecydował - procesu nie będzie, a metody policji są rodem z PRL-u!

W lipcu 2018 roku na pomniku Lecha Kaczyńskiego zawisła wiadomość do prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa niemal od początku swojej kadencji oskarżany jest o łamanie Konstytucji, więc przesłanie było jasne. Koszulka z napisem "konstytucja" miała mu przypominać, na co przysięgał i czego robić nie powinien.

Szybko okazało się, że słowo konstytucja to obraza, a koszulka z nim to zniewaga. Najważniejszy dokument w państwie stał się jeszcze bardziej lekceważonym i zamiast z prawem, zaczął kojarzyć się z bezprawiem.

Odpowiedzialny za przybranie monumentu działacz KOD - Łukasz Olejniczak został oskarżony (nieoficjalnie) o zniewagę i oficjalnie (przez policję) o umieszczenie koszulki na pomniku bez zgody zarządcy terenu. Teraz sąd w Szczecinie w końcu wziął się za tę sprawę i zdecydował, kto w świetle prawa i konstytucji (sic!) ma rację.

Sąd: procesu nie będzie!

Okazuje się, że Sąd Okręgowy w Szczecinie nie widzi podstaw do sądzenia Olejniczaka. Koszulka nie znieważyła pomnika, a decyzję swoją sędzia poparł... o ironio zapisem Konstytucji.

Sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne, a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - powiedział rzecznik sądu Michał Tomala.

Co więcej, sędzia Joanna Kasicka uznała, że ściganie za wyrażanie poglądów politycznych i krytykę władzy to działania rodem z PRL, a ona nie zamierza przykładać do tego ręki.

Przepis art. 63aa par. 1 k.w. został wprowadzony do kodeksu wykroczeń, do rozdziału <<wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu>> ustawą z dnia 28 lipca 1983 r., a więc kilka dni po zniesieniu w Polsce stanu wojennego (...) i w związku z niemożnością ścigania sprawców takich czynów na podstawie dekretu o stanie wojennym. Innymi słowy, ówczesna władza o charakterze autorytarnym postanowiła wykorzystać prawo karne do zwalczania demokratycznej opozycji i przysługującego, nawet na podstawie ówczesnej Konstytucji, prawa do wyrażania własnych poglądów oraz krytyki władzy - uzasadniła swoją decyzję.

Czytaj także